لوگو آوند انرژی

دتکتور دود مکشی لیزری VESDA

دتکتور دود مکشی لیزری VESDA یک سیستم پیشرفته تشخیص دود است که از نمونه‌برداری هوا و استفاده از لیزر برای تشخیص سریع دود استفاده می‌کند. با حساسیت بالا و قابلیت ارتباط با سیستم‌های مدیریت ساختمان، VESDA در محیط‌های حیاتی مثل مراکز داده به کار می‌رود. این سیستم با توانایی تشخیص زودهنگام، موجب افزایش سطح ایمنی و مانع آسیب های احتمالی می شود.

دتکتور دود مکشی لیزری VESDA

امکانات دتکتور دود مکشی لیزری VESDA

 • دارای نمایشگر LED
 • رابط کاربری: دارای کلیدهای میانبر و نمایشگر
 • سطح هشدار: 4 (کمکی، پیش هشدار، هشدار، هشدار دوم)
 • گزارش رویداد: ثبت 20000 رویداد در هر ماژول
 • قابلیت اتصال: دارای 2 USB، IP و APIC
اسلاید قبلی
اسلاید بعدی

نحوه عملکرد دتکتور دود VESDA

دتکتور دود مکشی VESDA از طریق مکش مداوم هوا به داخل سیستم لوله‌ای عمل می‌کند و با دو مرحله فیلترینگ، کارایی بسیار بالایی را ارائه می‌دهد. در مرحله اول، گرد و غبار هوا توسط یک فیلتر حذف می‌شود تا وارد سنسور نوری دتکتور نشود. سپس در مرحله دوم، فیلتر بسیار ریز به تسویه هوا می‌پردازد تا اطمینان حاصل شود که هیچ آسیبی به دتکتور وارد نشده است. پس از عبور هوا از فیلتر، به سمت چمبری که حاوی یک سنسور لیزری نوری است، هدایت می‌شود. در صورت حضور دود، نور در چمبر منتشر شده و توسط دستگاه شناسایی فوراً تشخیص داده می‌شود. میزان حضور دود پس از پردازش اطلاعات سیگنال‌ها به واسطه نمایشگر، نمایش داده می‌شود. دتکتور دود مکشی VESDA این اطلاعات را به یک پنل کنترل مرکزی منتقل می‌کنند که از طریق رله‌ها، امکان دخالت سیستم بالا دستی را فراهم می سازد.

انواع دتکتور دود مکشی لیزری VESDA

دتکتور VESDA VLF

دتکتور دود مکشی VESDA VLF سریع و مناسب برای محیط‌های کوچک است. مدل VLF250 برای محیط‌هایی با مساحت تا 250 متر مربع و مدل VLF-500 برای محیط‌های تا 500 متر مربع مناسب می‌باشد. این دتکتور با استفاده از تکنولوژی‌های مختلف موجب ارائه سرویس باکیفیت و با اهمیت‌ بالاتری می شود. این محصول به دلیل اهمیت حفظ تداوم فعالیت‌های تجاری و محافظت از دارایی‌های با ارزش بالا، مورد توجه قرار می‌گیرد.

دتکتور VESDA E

دتکتور دود مکشی لیزری VESDA Eبه عنوان یکی از بهترین دتکتورها دود در جهان شناخته می‌شود. سری VESDA-E، نسل جدید دتکتورهای VESDA، با حساسیت بالا تا 15 برابر بیشتر از مدل‌های قبلی (VESDA VLP)، دقت بالاتر در تشخیص گرد و غبار، طول عمر بلندتر، و مصرف انرژی 8٪ کمتر، ارتقاء یافته اند. این دتکتورها با تکنولوژی بروز و مدرن خود به مأموریت حفاظت از افراد، دارایی‌ها، و زیرساخت‌های حیاتی در محیط‌های حیاتی جهانی پاسخ می‌دهند.

دتکتور VESDA VLC

دتکتور دود مکشی VESDA VLC برای محیط‌های کوچک و متوسط مناسب است که در واقع میتوان علت آن  را با هزینه پایین تمام شده و سرعت تشخیص دود این محصول است. این دتکتورها دارای رنج حساسیت گسترده تری (از 0.005 تا 20% obs/m) دارا می‌باشند. این سری از دتکتورها امکان تنظیم 3 سطح هشدار (Alert، Pre-Alarm، Fire) برای هر لوله را فراهم می‌کند و دو مدل دارای مداخله‌گر رله (RO) و بدون رله با قابلیت ارتباط با نرم افزار VESDAnet (VN) هستند.

دتکتور VESDA VLI

دتکتور دود مکشی لیزری VESDA VLI به خصوص برای محیط‌های صنعتی نظیر کارخانه‌ها، معادن، نیروگاه‌ها، تصفیه‌خانه‌ها و محیط‌هایی با مساحت بیش از 2000 متر مربع مناسب است. این دتکتور دارای فیلترهای بسیار دقیقی هستند تا از صدمه به چمبر دستگاه جلوگیری نمایند. همچنین، با توجه به مشخصات فنی بالا و مقاومت در مقابل آلودگی (IP66)، مناسب برای محیط‌های آلوده و صنعتی می‌باشند.

موارد استفاده دتکتور دود مکشی لیزری VESDA

 • مراکز مخابراتی و دیتا سنترها
 • سرورهای کوچکتر
 • مراکز کنترلی خدماتی
 • اتاق های کنترل
 • کلید خانه ها
 • واحدهای حمل و نقل هوایی

نرم افزار دتکتور دود مکشی لیزری VESDA

VESDAnet

یک نرم‌افزار جامع و کم خطا است که توسط یک مدار حلقوی و دو رشته به دتکتور، نمایشگر، برنامه‌ریز، و ماژول‌های رله به طور همبند ارتباط می‌دهد. این قابلیت برنامه‌ریزی بر اساس شماره واحدها و شناسایی هر بخش را با دقت فراهم می‌کند. همچنین این نرم‌افزار ارتباط با تجهیزات خارجی مانند پنل کنترل مرکزی و سیستم‌های هوشمند ساختمان را امکان پذیرکرده است.

Xtralis VSC

نرم‌افزار VSC مورد استفاده برای تنظیمات، راه‌اندازی، و نگهداری سیستم VESDA است. این نرم‌افزار با انعطاف‌پذیری بالا، امکانات فراوانی را به صورت آنلاین و آفلاین ارائه می‌دهد. XT VSC همچنین دارای ویژگی‌هایی مانند توانایی عیب‌یابی بالا، نمایش تنظیمات جاری، دستورات مقایسه‌ای ترکیبی و شبیه‌سازی گرافیکی رفتار دود و یکنواختی عملکرد برای انواع دتکتورها است.

VESDA ASPIRE2

این نرم‌افزار جدیدترین نسخه از طراحی شبکه لوله‌ای دتکتورهای VESDA را ارائه می‌دهد. با ویژگی‌هایی نظیر طراحی سریع و ارایه نقشه‌های ایزومتریک سه‌بعدی.

Xtralis VSM

پکیج نرم‌افزاری VSM به کاربر امکان نظارت، پیکربندی، و کنترل سیستم VESDA را از یک مکان مرکزی از طریق حلقه ارتباط VESDAnet یا به‌طور مستقیم به آشکارساز VESDA می‌دهد. این نرم‌افزار رویدادهای همراه با زمان واقعی و تاریخچه آن را برای هر آشکارساز به تنهایی یا در شبکه‌های متعدد آشکارسازها جمع‌آوری می‌کند، و سپس داده‌ها را می‌تواند پردازش و گزارش گرافیکی نماید.

استاندارد ها و تاییدیه های دتکتور دود مکشی VESDA

دارای تایییدیه های UL، FM، LPCB و VdS

موارد مهم استفاده دتکتور دود مکشی لیزری VESDA

1- حفاظت و امنیت بیشتر در محیط‌های حساس

دتکتور دود مکشی VESDA با هشدارهای سریع و زمان تحلیل بالا، امکان جلوگیری از آسیب به محیط‌های حیاتی مانند مراکز داده را فراهم می‌کنند.

2- در جاهاییکه کشف حریق دشوار است

با امکان تعبیه و یا ایجاد حفره‌های نمونه‌برداری در مسیر جریان هوا برای مکان ها با دسترسی دشوار، دتکتورهای VESDA در مکان‌های مثل اتاق‌های سرور و دفاتر مدیریتی عملکرد بالایی دارند.

3- مکان هایی که نگهداری و تعمیرات در آنها دشوار است

امکان نصب و استفاده در مکان‌های با دسترسی سخت و استفاده از شبکه‌های لوله‌ای نمونه‌برداری برای افزایش سهولت در نگهداری و تعمیرات.

4- حفظ زیبایی فضا

دتکتور دود VESDA با طراحی زیبا و نصب مخفیانه، مناسب برای مکان‌هایی هستند که حفظ زیبایی فضا اهمیت دارد.

5- جاییکه تخلیه اضطراری مسئله ساز است

با تشخیص سریع حریق، زمان کافی برای تخلیه اضطراری و ایمنی افراد را فراهم می‌کنند.

6- همراهی با سیستم‌های اطفا حریق

امکان هماهنگی با سیستم‌های اطفا حریق را برای کاهش خسارت و مدیریت موثر حریق فراهم می‌کنند.

7- عملکرد در مکان‌هایی که امکان توقف کسب و کار وجود ندارد

با ارائه هشدار سریع در مکان‌های حیاتی مانند مراکز داده و اتاق‌های سرور، از خسارات مالی و مزاحمت برای کسب و کار جلوگیری می‌کنند.

سوالات متداول دتکتور دود مکشی لیزری VESDA

1- یک سیستم دتکتورمکشی (Aspiring Detector) از سری VESDA E چقدر هزینه دارد؟

از آنجاییکه نیاز به طراحی اولیه و انتخاب دتکتور مناسب از سری E بسته به فضای تحت پوشش دارد، برای اطلاع دقیق درخواست خود را به واحد فروش شرکت آوند انرژی ارایه دهید.

2- اندازه ماژول های StaX چقدر هستند؟

ماژول های StaX دارای عرض و عمق مشابه دتکتور مکشی همان مدل از سری VESDA-E هستند، بنابراین کاملاً در بالا یا پایین دتکتور مکشی VESDA-E قرار می گیرند. بسته به عملکرد StaX ها دارای ارتفاعات مختلفی هستند.

3- آیا دتکتور مکشی VESDA-E فیلتر دارد؟ و آیا می توان این فیلترها را تمیز کرد؟

هر آشکارساز VESDA-E دارای یک فیلتر قابل تعویض است. شماره قطعه (پارت نامبر) فیلتر دتکتورهای مکشی VEU / VEP / VES شماره VSP-962 می باشد.
ولی شماره قطعه (پارت نامبر) فیلتر دتکتورهای مکشی VEA شمارهVSP-972 است.
کارتریج های فیلترهای سری VESDA-E قابل تمیز کردن نیستند و باید با یک نمونه جدید جایگزین شوند.
محفظه دتکتورهای مکشی VESDA-E با بهره گیری از تکنولوژی Flair دارای یک فیلتر هوا جهت حفاظت از ورود آلودگی های موجود و ایجاد یک مانع از ورود گرد و غبار به چمبر اپتیک است. این فیلتر قابل تعویض نیست و عمر بالایی دارد و به گونه ای طراحی شده است که بتواند با حفظ کیفیت دتکتور در طول عمر دستگاه جوابگو نیاز باشد.

4- آیا VESDA-E می تواند بدون براکت مخصوص نصب نمود؟

بله، دتکتورهای مکشی VESDA-E را می توان مستقیماً از طریق سوراخ های موجود در قسمت پشتی محفظه روی سطح نصب کرد. براکت های نصب صرفا سرعت نصب سریعتر به خصوص در سطوح ناهموار را تسهیل می کنند.

5- تفاوت دتکتورهای مکشی سری VESDA-E با سایر دتکتورهای مکشی چیست؟

در فناوری های معمول بکارگرفته شده در حوزه دتکتورهای مکشی از طول موج های مختلفی جهت تشخیص ذرات دود از گرد و غبار استفاده شده است. واحد تحقیق و توسعه شرکت Xtralis ثابت کرده است که این روش محدودیت هایی دارد. این شرکت در محصولات خود جهت حفظ تعادل بین حساسیت بالا جهت دستیابی به تشخیص زود هنگام و “ردیابی” گرد و غبار برای به حداقل رساندن هشدار کاذب قدم های موثری برداشته است.

6- دتکتورهای مکشی VESDA-E در تشخیص گرد و غبار از ذرات دود ناشی از آتش چقدر دقیق هستند؟

نتایج آزمایشات شرکت Xtralis ، روی سری VESDA-E در ردیابی گرد و غبار نشان می دهد این دتکتورهای مکشی 18 برابر بهتر از سایر سیستم های نمونه برداری هوا ASD برای جلوگیری از هشدارهای کاذب است. حتی در مقایسه با دتکتورهای قدیمی تر این شرکت همچون VLP ، دتکتورهای سری VESDA-E حداقل 3 برابر عملکرد بهتری در تشخیص گرد و غبار را فراهم می کند.

7- آیا دتکتورهای VESDA-E در صورت وجود انسداد در سوراخ یکی از لوله ها می تواند هشداری ارسال نماید؟

دتکتورهای مکشی سری VESDA-E از جدیدترین فناوری سنجش جریان التراسونیک شرکت Xtralis استفاده می کنند که معیاری دقیق جهت نظارت بر جریان حفره ها فراهم می کند. تشخیص انسداد سوراخ ها بستگی به طول کلی لوله ، تعداد سوراخ ها و تعادل شبکه لوله های نمونه برداری دارد. به عنوان مثال دتکتورهای مدل VESDA-E VEA، امکان آدرس دهی دقیق لوله های نمونه برداری را فراهم می کند، بدین طریق امکان تشخیص انسداد هر حفره به طور منفرد را فراهم می کند.

8- تفاوت بین اتصال VESDA-E USB و سایر مدل های دتکتورهای مکشی ASD که از اتصال USB پشتیبانی می کنند چیست؟

VESDA-E USB یک USB در حالت میزبان است که نه تنها اتصال به رایانه را امکان پذیر می سازد بلکه ارتقاء سیستم عامل تجهیز را نیز امکان پذیر ساخته، همچنین امکان راه اندازی و نگهداری مداوم را ساده تر می سازد.

9- ما یک واحد دتکتور مکشی ASD دارای لوله های قدیمی نصب شده داریم با برندی غیر از Xtralis (دتکتورهای VESDA) برای جایگزینی آن چه کاری باید انجام دهم؟

طراحی شبکه لوله های موجود قابل استفاده بوده و فقط باید با استفاده از نرم افزار ASPIRE با یک آشکارساز مناسب از سری VESDA-E برای شما انتخاب و جایگزین شود.

10- الگوریتم مورد استفاده AutoLearn دتکتورهای مکشی سری VESDA-E چیست؟

الگوریتم AutoLearn، فعالیت های تجهیز را طی یک دوره از پیش تعیین شده تا رسیدن به آستانه هشدار بررسی کرده و ضمن کاهش هشدارهای کاذب، تشخیص و هشدار زود هنگام را فراهم آورد و بر اساس تجربیات واقعی نتایج را ایجاد می کند. الگوریتم ها برای هر فضا و اطلاعات اختصاصی همان فضای تحت پوشش بدست می آید.

11- تفاوتهای بین دتکتورهای مکشی مدل های VESDA-E VEU و VESDA-E VEP چیست؟

دتکتور مدل VEU یکی از ممتاز ترین دتکتورهای سری VESDA-E است. آستانه هشدار این مدل دارای حساسیت فوق العاده بالایی(15 برابر بیشتر از VESDA VLP) و با فراهم آوردن سوراخ های نمونه برداری بیشتر باعث افزایش 40٪ در فضای تحت پوشش می شود. لوله های نمونه برداری با مسیرهای طولانی تر و پیکربندی با قابلیت استفاده در سقف بالاتر را ارائه می دهند که تا 80٪ پوشش بیشتری را در اختیار شما قرار می دهند. در این مدل امکان نصب راحتر و سهولت سرویس و نگهداری فراهم آورده شده است.
دتکتورهای VESDA-E VEP از فناوری تشخیص Flair که سرعت و دقت بالاتر را ارایه می دهد، بهره گرفته شده است.
این مدل از ویژگی های نسل جدید آشکارسازهای VESDA که عملکرد پیشرفته، تشخیص، قابلیت اطمینان، قابلیت استفاده و اتصالات اطمینان مناسب برای کاربران را فراهم می آورد. جدول زیر تفاوت های اصلی بین آشکارسازهای VEU ، VEP و VLP را نشان می دهد:

12- تشخیص VESDA-E بر چه اساسی استوار است؟

دتکتورهای سری VESDA-E با بهره گیری از فناوری تشخیص Flair که در تشخیص آتش سوزی ها، کاملاً جدید و منحصر به فرد می باشد و همچنین بیش از 30 سال تجربه تحقیق و توسعه این شرکت طراحی شده است. نحوه کشف حریق بسیار زودهنگام با کمک محفظه Flair با استفاده از یک لیزر با طول موج کوتاه و فناوری تصویربرداری نوری و چندین عکس دیودهای استراتژیک در داخل محفظه انجام می پذیرد.
آنالیز در زاویه ها و جهات مختلف از نحوه پراکندگی نور، همراه با الگوریتم های پیشرفته، حساسیت این تجهیزات را تا 15 برابر افزایش داده و همچنین حداقل سه برابر در تشخیص گرد و غبار بهتر عمل می نماید. این سری از دتکتورهای مکشی ثبات و استحکام بیشتر در طول زمان را به شما ارائه می دهد.دتکتورهای VESDA-E VEP از فناوری تشخیص Flair که سرعت و دقت بالاتر را ارایه می دهد، بهره گرفته شده است.
این مدل از ویژگی های نسل جدید آشکارسازهای VESDA که عملکرد پیشرفته، تشخیص، قابلیت اطمینان، قابلیت استفاده و اتصالات اطمینان مناسب برای کاربران را فراهم می آورد. جدول زیر تفاوت های اصلی بین آشکارسازهای VEU ، VEP و VLP را نشان می دهد:

13- VEU و VEP چقدر پر سروصدا هستند؟ آیا نیاز به نصب تجهیز اضافه برای کاهش صدا وجود دارند؟

با توجه به نوع طراحی دتکتورهای سری VESDA-E، آشکارسازهای VEU و VEP از VLP ساکت تر هستند. VEU و VEP حتی برای فضاهای ساکت و آرام نیازی به صدا خفه کن ندارند.آنالیز در زاویه ها و جهات مختلف از نحوه پراکندگی نور، همراه با الگوریتم های پیشرفته، حساسیت این تجهیزات را تا 15 برابر افزایش داده و همچنین حداقل سه برابر در تشخیص گرد و غبار بهتر عمل می نماید. این سری از دتکتورهای مکشی ثبات و استحکام بیشتر در طول زمان را به شما ارائه می دهد.دتکتورهای VESDA-E VEP از فناوری تشخیص Flair که سرعت و دقت بالاتر را ارایه می دهد، بهره گرفته شده است.
این مدل از ویژگی های نسل جدید آشکارسازهای VESDA که عملکرد پیشرفته، تشخیص، قابلیت اطمینان، قابلیت استفاده و اتصالات اطمینان مناسب برای کاربران را فراهم می آورد. جدول زیر تفاوت های اصلی بین آشکارسازهای VEU ، VEP و VLP را نشان می دهد:

14- در مشخصات VESDA-E VEU ذکر شده است عمر حداکثر دو برابر نسبت به مدل های VESDA VLP ، آیا این بدان معنی است که عمر محصول 20 سال است؟

خیر. دو برابر طول عمر مربوط به عملکرد عملیاتی در مناطقی با سطح محیط بالا و یا در محیطهایی است که دود منظمی یا مواجهه با گرد و غبار را تجربه می کنند.این مدل از ویژگی های نسل جدید آشکارسازهای VESDA که عملکرد پیشرفته، تشخیص، قابلیت اطمینان، قابلیت استفاده و اتصالات اطمینان مناسب برای کاربران را فراهم می آورد. جدول زیر تفاوت های اصلی بین آشکارسازهای VEU ، VEP و VLP را نشان می دهد: