لوگو آوند انرژی
اطفای حریق در دیتا سنتر

اطفای حریق دیتا سنتر چگونه است:

معرفی 5 روش از بهترین راهکار ها جهت جلوگیری از تخریب دیتا سنتر در برابر حریق

آتش سوزی یکی از بزرگترین تهدیدات مرکز داده یا دیتا سنترها به شمار می آید. انتخاب سیستم های اطفای آتش مناسب و همچنین کاهش مدت زمان آماده به کار مجدد، مهمترین نگرانی در این محیط ها محسوب می شود.

ابتدا بررسی کنیم چه نوع سیستم های اطفای آتشی برای دیتا سنتر (Data Center) مناسب است.
بسته یه اینکه دیتا سنتر یک اتاق سرور کوچک باشد یا یک مجتمع مرکز داده و همچنین قبلا ایجاد شده و یا در مرحله نصب و راه اندازی قرار دارد، چند مرحله مهم وجود دارد که جهت به حداکثر رساندن تداوم فعالیت تاثیر گذار است. همچنین در حالی که دلایل بسیاری ممکن است منجر به وقوع حوادث شود، پرداختن به جدی ترین خطر برای شما به عنوان اولین گام اقدامی هوشمندانه است.

اطفای حریق در دیتا سنتر

در این خصوص تجربه تلخ شرکت هواپیمایی دلتا لازم بذکر است. آتش سوزی در مرکز داده آتلانتا در سال 2016 منجر به قطع برق شد که منجر به لغو 2،000 پرواز و از دست رفتن 150 میلیون دلار درآمد شد.
همچنین در سال گذشته، آتش سوزی در یک دیتا سنتر در استرالیا تقریباً منجر به قطع ارتباط مشتریان به مدت 24 ساعت و عدم ارایه خدمات به 400.000 مشتری شد. که سبب عدم امکان دسترسی آنها به حساب هایی با گردشی به میزان 57.5 میلیارد دلار شد.

حال چاره چیست؟ و چه اقداماتی باید انجام دهیم تا تهدیدات ناشی از آتش سوزی و سایر دلایل خرابی کاهش یابد؟
اگرچه به هیچ وجه یک راهکار جامع قابل ارایه نیست ولی موارد پنجگانه زیر می توانند از وقوع فجایع جلوگیری نماید.
1- خطرات را تجزیه و تحلیل کنید بررسی نمایید چگونه می توانید با آنها مقابله نمایید؟
اولین قدم مبارزه با بروز فاجعه، ارزیابی کامل خطرات و اطلاع از میزان آمادگی در برابر آتش سوزی است. همچنین تأثیرات توقف یک کسب و کار چیست؟
تقریباً یک سوم از کل مراکز داده در سراسر جهان در سال گذشته دچار خاموشی شده اند که نسبت به سال 2017 به میزان 25٪ افزایش یافته است. گرچه آتش سوزی سومین دلیل اصلی این خرابی ها بوده است، اما بیشترین تأثیر را در خرابی دارد. به طور متوسط 25 ساعت طول می کشد تا مراکز داده آسیب های ناشی از آتش سوزی را حذف نمایند.
2- از روش های اطفای حریق که بر پایه گازهای خنثی هستند، استفاده کنید.
بهترین روش های اطفای آتش بنا به هر فضا متفاوت اند. و بسته به هر نوع کاربری می توانند متفاوت باشند.

اکثر سیستم های اطفای آتش به چهار نوع اساسی تقسیم بندی می شوند:

– روش اطفای آبی (Aqueous Based)
– استفاده از گازهای مرطوب(Wet Chemical)
– استفاده از گازهای خشک (Dry Chemical)
– گاز های خنثی (Inert Gas)

ولی به لحاظ اهمیت مراکز دیتا پیشنهاد می شود از یک سیستم اطفای حریق گاز خنثی (Inert Gas Fire Suppression) که مورد تایید آزمایشگاه های UL و مجوزFM است، استفاده نمایید.
به طور کلی، یک عامل اطفا گاز خنثی (fire suppression agent) از 100٪ نیتروژن یا 100٪ آرگون یا ترکیبی از هر دو تشکیل شده است. این گازهای بی اثر یا خنثی نسبت به اثرات متقابل مواد شیمیایی واکنش نشان نمی دهند و آنها را جهت سرکوب آتش سوزی فوق العاده ایمن و موثر می سازد.
در اکثر موارد، سیستم های اطفای حریق گاز خنثی با غلظت های کافی برای سرکوب کردن آتش سوزی بسیار موثرند و در عرض چند ثانیه، شعله های آتش خاموش می کنند و هیچ گونه خسارتی به داده ها یا تجهیزات وارد نمی کند.
3- جهت اطمینان از سیستم اطفای حریق پشتیبان استفاده کنید.
در واقع 60٪ از آتش سوزی های مرکز داده در کابینت ها و رک های برق شروع می شود. در داخل کابینت های تجهیزات الکترونیکی با توجه به حجم بالای سیم و کابل ها وقوع حریق به آسانی صورت می پذیرد. لذا پیشرفته ترین سیستم های خاموش کننده آتش نیز نیاز به پشتیبان دارند.
4- سطح صداهای موجود در مرکز داده را کاهش دهید.
در موارد بسیار نادر، بسته به نوع درایو دیسک و ساخت آن، در صورت رسیدن سطح صدا به 110 دسی بل، ماده اطفا آزاد شده و به تجهیزات حساس آسیب می رساند.
خوشبختانه امروزه، این موارد کاملاً قابل اجتناب هستند. بسیاری از سیستم های اطفای حریق گاز های خنثی رده بالا از نازل هایی با عدم حساسیت به صدا ارائه می دهند، که باعث می شود صداهای محرک تاثیری روی سیستم نداشته و سرورهای ظریف و هارد دیسک ها در برابر صدمات صوتی تضعیف نشوند.
5- در صورت امکان سیستم اطفای حریق خود را تست نمایید.
جهت تست سیستم از آتش استفاده نکنید. این روش نیست. در عوض، تمامی سناریوهای احتمالی را بررسی نمایید. همچنین می توانید تست های فنی را بصورت دستی انجام دهید که در آن کارکنان وظیفه دارند برای دستیابی به سطح آمادگی، از سیستم بصورت آفلاین استفاده کنند. سپس بازرسی های منظمی را برای تکرار همه این موارد دوباره انجام دهید تا مشخص شود که آیا اقدامات احتیاطی جدید یا اصلاح شده لازم به کار گرفته شده است.

آخرین مقالات