لوگو آوند انرژی

چگونه باید از کارخانه های نفت و گاز در برابر آتش سوزی محافظت کرد

صنعت نفت و گاز

با وجود مواد شیمیایی قابل اشتعال، گازها و مواد مورد استفاده در صنعت نفت و گاز، کارفرمایان توجه زیادی به حفاظت از آتش در محیط کار دارند. کنترل خطرات آتش سوزی بخش مهمی از تضمین ایمنی کارگران در استخراج، پالایش و سایر اماکن است.

شرکتهای نفت و گاز باید مطابق با قوانینی ایمنی و بهداشت شغلی جهانی که برای انواع صنایع وضع نموده اند، از برنامه های پیشگیری از آتش سوزی استفاده کنند، که می تواند شامل تجهیزات و آموزش کارگران باشد.

اطفای صنعت نفت و گاز

در اینجا پنج راه برای بهبود حفاظت از آتش سوزی وجود دارد:

1- آمادگی اولیه ایمنی در برابر آتش را در محل کار ارزیابی کنید:

در حالی که شرکت ها معتقدند که آنها آماده آتش سوزی یا حوادث دیگر هستند، یک بازرسی کامل ایمنی ممکن است آسیب پذیری های ناشناخته را در محل کارها کشف کند که قسمت های مهم و کارگرانی که در بخش های خاص مشغول بکارند در معرض خطر بیشتری برای آتش سوزی و انفجار قرار دهد. به عنوان مثال، کارگرانی که کار گرم انجام می دهند مانند جوشکاری ممکن است در معرض مواد قابل اشتعال قرار بگیرند. به دنبال مناطقی باشید که تجهیزات حفاظت در برابر آتش سوزی قدیمی یا ناقص بوده و آنها را با مواردی که در وضعیت خوبی قرار دارند جایگزین کنید. اینها می تواند شامل سیستم های اسپرینکلر و همچنین خاموش کننده آتش باشد.

2- تجهیزات ایمنی را برای واکنش اضطراری در نزدیک خود نگه دارید:

برای جوشکارها و سایر کارگران در معرض خطرهای مشابه ، ایستگاههای کاری و مناطق اطراف خود را با وسایلی مانند خاموش کننده آتش ثابت و قابل حمل تأمین کنید. برای خاموش کردن آتش قبل از پخش شدن در سایر قسمتهای محل کار ، آتش نشانی ها باید به راحتی در دسترس باشند تا کارگران بتوانند در مواقع اضطراری از آن استفاده کرده و آتش سوزی را جدا کنند.

3- کارمندان سیستم های تشخیص و هشداردهنده را برای خطر آتش سوزی نصب کنید:

در صورت بروز آتش سوزی ، کارگران باید فوراً هشدار داده شوند تا بتوانند با خیال راحت ساختمان یا محل کار را تخلیه کنند. سیستم های هشدار اضطراری و اطلاع رسانی گسترده را اجرا کنید که کارمندان را از خطر آگاه می کند. شرکتها از انواع هشدار دهنده ها جهت اعلام به کارمندان استفاده میکنند.

4- گازهای خطرناک را با تجهیزات ردیابی اندازه گیری کنید

با خطر آتش سوزی و انفجار ، ممکن است گازهای خطرناکی در هوا وجود داشته باشد که می تواند سلامت و ایمنی کارگران را به خطر اندازد. نظارت بر وجود این گازها و بخارات با استفاده از سیستم های تشخیص گاز قابل احتراق و سمی برای جلوگیری از فعالیت هایی که احتمال آتش سوزی را افزایش می دهد. اگر آشکارسازها دریابند که یک گاز قابل اشتعال یا قابل اشتعال بیش از 10 درصد از میزان انفجار پایین است ، OSHA توصیه می کند که کار قطع کند. به کارگران آموزش دهید که سطح قابل قبولی از این گازها در نظر گرفته شده است تا به آنها اجازه دهد در دانستن اینکه هنگام عدم امنیت کار را متوقف می کنند ، فعال باشند.
در این مورد میتوان از دتکتور های مکشی لیزری استفاده کرد.

5- به كارگران آموزش دهيد تا از وسايل حفاظت از آتش استفاده كنند

برای تقویت برنامه خود، حتماً کارگران را برای کار با تجهیزات حفاظت از آتش، از جمله خاموش کننده های آتش آموزش دهید. نحوه استفاده از این ابزارها را به آنها آموزش دهید و همچنین در صورت لزوم مانور انجام دهید. علاوه بر این، یک برنامه مدون آتش نشانی برنامه ریزی کنید تا کارمندان را در مورد روشهای ایمنی یادآوری کرده و در مورد چگونگی خروج اضطراری مناسب محل کار به آنها آموزش دهید. ارسال دستورالعمل تخلیه و راه های خروج از ساختمان در نزدیکی ایستگاه های کاری نیز ممکن است در محافظت از کارگران از آسیب ها و تلفات ناشی از آتش سوزی کمک کند.

تجهیزات آتش نشانی در صنعت نفت و گاز :

1- راهکارهای اعلام حریق:

راهکار های اعلام حریق

  • سیستم ماژولار اعلام حریق EST3
  • سیستم های هوشمند اعلام حریق آدرس پذیر Aritech
  • سیستم اعلام حریق هوشمند آدرس پذیرGST
  • سیستم اعلام حریق متعارف Aritech
  • پنل اعلام حریق بی سیم NX
  • سیستم ایمنی iO Series
  • طلاع رسانی و هشدار Genesis
  • کابل اعلام حریق

2- راهکارهای اطفای حریق:

راهکارهای اطفای حریق

– اطفای حریق ECARO-25
– اطفای حریق FM200
– اطفای حریق (PROINERT2 (INERT GAS
– اطفای حریق با گاز CO2
– اطفای حریق آبی و پمپ ها
– پنل اطفای حریق
– سیستم های اطفای حریق Water Mist
– تجهیزات نظارت بر سیستم اطفای حریق آبی
– شیر های هشدار دهنده سیستم های حفاظت از آتش

3- آشکارسازهای ویژه صنعتی:

آشکارساز های ویژه صنعتی

– دتکتور شعله
– دتکتور گاز
– دتکتور خطی
– بیم دتکتور
– دتکتور مشکی لیزری

4- تلفن آتشنشانی و پیجینگ اضطراری

تلفن آتش نشانی

 

5- سیستم کشف و مدیریت منواکسید کربن

 

6- پرده های دود

 

پرده دود

 

7- تجهیزات ضد انفجار و مقاوم

 

8- راهکار های صنعتی (دتکتور مکشی لیزری)

 دتکتور لیزری

آخرین مقالات