لوگو آوند انرژی
طفای حریق گازی

این روش ها شامل گازهای خنثی، مواد شیمیایی و گاز دی اکسید کربن (CO2) می باشد.

یک مرکز داده پیشرفته را تصور کنید که مجهز به سرور حاوی اطلاعات حساس و شماره حساب های بانکی مختلف است. تصور کنید که یک موزه دارای آثار هنری که قابل ارزش گذاری نیستند و همچنین بسیار ارزشمند است. حال تصور کنید که یک آتش سوزی کوچک در هر دو مکان رخ دهد و صدها گالن آب از طریق اسپرینکلرها بر روی این دارایی های مهم ببارد.
این دارایی ها برای محافظت توسط سیستم های اطفای حریق بسیار مهم هستند و سیستم های اطفای آبی اسپرینکلر راهکار مناسبی برای این فضاها محسوب نمی گردد. فضاهای اشاره شده در بالا سزاوار راه حل های ویژه ایمنی در برابر آتش سوزی هستند.
روش های اطفای حریق حفاظت ویژه، بدون استفاده از آب به عنوان عامل اطفا کننده، از عامل هایی همچون گازهای خنثی، CO2 یا مواد شیمیایی برای سرکوب آتش سوزی ها استفاده می کنند. این سیستم ها اغلب از سیستم های اطفای آبی اسپرینکلر موثر تر هستند و حریق را با سرعت بالاتری مهار می نمایند.

5 علت که برتری سیستم های اطفای حریق گازی را نسبت به سیستم های اطفای آبی اسپرینکلر سنتی اثبات می نماید.

1- میزان خسارت عملیات اطفا
2- سرعت عملکرد سیستم
3- میزان نیاز به تمیزکاری پس از عمیات اطفا
4- قابلیت اطمینان
5- قابلیت استفاده در فضاهای کاری متنوع

1- میزان خسارت عملیات اطفا
استفاده از سیستم های اطفای آبی اسپرینکلر در مراکز داده و موزه های هنری احتمالاً می توانند خسارت قابل توجهی ایجاد کنند. این مشکل در مورد سیستم های خاص و ویژه اطفای امروزی اتفاق نمی افتد، زیرا آتش سوزی ها به سرعت با استفاده از مواد گازی یا مواد شیمیایی ایمن، که به طور کلی برای محافظت از این دارایی های مهم طراحی شده اند، شناسایی و از بین می روند.
2- سرعت عملکرد سیستم
سیستم های اطفای حریق گازی امروزی در مدت کمتر از 10 ثانیه به غلظت مورد نیاز می رسند و آتش سوزی را قبل از اینکه منجر به خسارت زیادی شود، خاموش می کنند.
3- میزان نیاز به تمیزکاری پس از عمیات اطفا
لوازم الکترونیکی، فرش، اثاثیه و مبلمان منزل قابلیت اشتعال بالایی دارند. امروزه راه حلهای اطفای آتش گازی منجر به تمیز کاری کم و ناچیز می شوند و به این ترتیب اجازه می دهند محیط کسب و کار پس از عملیات سریعا به حالت عادی برگردد.
4- قابلیت اطمینان
گازهای خنثی و عوامل اطفای پاک مانند FM-200 و Ecaro-25 همه برای مناطق اشغالی که در آن تخلیه می شوند، ایمن هستند.

5- قابلیت استفاده در فضاهای کاری متنوع
اینکه برای هر سازمانی، بسته به نیازهای آن فضا “سبزترین” ، مقرون به صرفه ترین و مناسب ترین راه حل سرکوب آتش کدام روش است، می توانند در انتخاب نوع عامل اطفا کمک نماید.
شرکت فایک Fike یکی از تولید کنندگان پیشرو در جهان در حوزه ی سیستم های اطفای حریق طیف کاملی از گازهای خنثی، CO2 و عامل های پاک را ارائه می دهد.

آخرین مقالات