لوگو آوند انرژی

محافظت از خانه خود در مقابل پنج علت آتش زا

در کمتر از دو دقیقه پس از آتش سوزی ، می تواند زندگی شما را تهدید کند و تنها در عرض پنج دقیقه خانه می تواند کاملاً درگیر شعله های آتش شود . اما شعله های آتش تنها تهدیدی نیستند که می توانید با آتش در خانه روبرو شوید. گرما و دود حتی می تواند برای خود و خانواده تان خطرناکتر از خود آتش باشد. در حقیقت، مردم سه برابر بیشتر بر اثر خفگی جان خود را از دست می دهند تا خود آتش. تنفس در دودهای و گازهای سمی می تواند شما را گیج کرده و فرار از شرایط اضطراری را برای شما دشوارتر کند. هوای فوق العاده گرم همچنین می تواند ریه های شما را هنگام تنفس بسوزاند.
خبر خوب این است که می توانید با استفاده از ایمنی هوشمند آتش نشانی، خانه خود را از آتش برهانید. بیشترین آتش سوزی در خانه از بی دقتی شروع می شود، بنابراین دانستن اینکه چه عاملی باعث شایع ترین آتش سوزی در منازل می شود می تواند به شما در جلوگیری از شروع همیشه آنها کمک کند.

1- آشپزی

اعلام حریق آشپزخانهپخت و پز باعث تقریبا نیمی از آتش سوزی های خانگی در دنیاست. بحال خود رها کردن مواد غذایی بدون مراقبت در هنگام پخت و پز تقریبا بزرگترین عامل محسوب می گردد و همچنین سرخ کردن خطرناک ترین روش پخت و پز است.

چگونه خطر آتش سوزی را کاهش دهیم:

همیشه در هنگام پخت و پز در آشپزخانه یا مطبخ بمانید. حواس جمعی و ماندن در آشپزخانه ، بهترین روش برای جلوگیری از آتش سوزی بخصوص اگر مشغول سرخ کردن هستید، به شمار می آید.
اگر مجبورید از اتاق خارج شوید ، شعله را خاموش کنید.
مواد قابل اشتعال مانند حوله ها، پرده ها، اجاق گاز، وسایل چوبی و بسته بندی مواد غذایی را از قسمت های آشپزی دور نگه دارید.
یک درب فلزی را برای دستیابی به آتش سوزی های حاصل از مواد غذایی چرب همراه داشته باشید. هرگز آب را روی آتش حاصل از چربی نریزید، چرا که باعث شعله ور شدن خواهد شد!
در صورت بروز آتش سوزی هر چه سریعتر از خانه خارج شوید و با آتش نشانی تماس بگیرید. بیش از نیمی از صدمات ناشی از آتش سوزی غیر مهلک هنگام پخت و پز اتفاق می افتد که صاحبان خانه سعی می کنند آتش را به تنهایی خاموش کنند.
نکته مهم:
حتما آشپزخانه خود را به تجهیزات اعلام حریق مانند دتکتور های حرارتی و اسپرینکلر تجهیز کنید تا احتمال وقوع آتش درصد تشخیص آن در کمترین زمان، میسر شود.

2- کشیدن سیگار:

اعلام حریق منزل

در حالی که پخت و پز علت اصلی آتش سوزی در خانه است، سیگار کشیدن عامل شماره 1 مرگ و میر ناشی از آتش سوزی در ایالات متحده است. 19 درصد از مرگ و میر ناشی از آتش سوزی در ساختمان بغیر از آشپزخانه منزل را تشکیل می دهد. بیشتر کسانی که کشته شدند در اتاق خواب ویا اتاق نشیمن بودند.

چگونه مخاطرات کشیدن سیگار را کاهش دهیم:

اگر سیگار می کشید، این کار را در خارج از خانه انجام دهید. از زیرسیگاری های عمیق و گسترده استفاده کنید و مطمئن باشید که آنها روی میزهای محکم قرار گرفته اند. برای خاموش کردن کامل آنها، آب را روی سیگارهای مورد استفاده بریزید.
هیچ وقت هنگام خواب سیگار روشن نکنید. همیشه هنگام سیگار کشیدن باید هوشیار باشید.

3- تجهیزات گرمایش

اعلام حریق منزل
ما باید خانه های خود را گرم کنیم، اما استفاده نادرست از تجهیزات می تواند خطرناک باشد. بیشتر آتش سوزی های منزل در شب های زمستان اتفاق می افتد. اجاق های مخصوص فضای آزاد و باریکیو ها باعث ایجاد دو مورد از هر پنج آتش سوزی و یک سوم دیگر در اثر شومینه یا گرفتگی دودکش ها ایجاد می شوند.

چگونه خطر تجهیزات گرمایشی را کاهش دهیم:

اگر باید از اجاق های کباب پز استفاده کنید، حداقل فاصله ی سه متری آن را از هر چیز قابل اشتعال ، از جمله ملافه ، تشک ، لباس و مبلمان اثاثیه را در نظر بگیرید. اطمینان حاصل کنید که کودکان حداقل سه متر از منقل فاصله داشته باشند.
بخاری های قابل حمل را هنگام خارج شدن از اتاق یا خوابیدن خاموش کنید. آنها را در تمام شب روشن نگه ندارید.
همیشه از صفحه جلوی شومینه استفاده کنید و دودکش خود را سالانه تمیز کنید. شب، قبل از اینکه بخوابید و یا قبل از ترک خانه، هرگونه آتش و یا را خاموش کنید. هرگز خانه خود را با اجاق گاز گرم نکنید.

4- مشکلات برقی:

CausesOfFire 05
سیم کشی، وسایل منسوخ شده و تجهیزات روشنایی خراب، همگی می توانند در آتش سوزی های الکتریکی نقش داشته باشند.

چگونه خطر آتش گرفتن تجهیزات برقی را کاهش دهیم:

همیشه متخصصان برق دارای مجوز را برای انجام امور برقی در خانه خود استخدام کنید. کار را خودتان انجام ندهید.
به جای استفاده از کابلهای تقویتی یا نوارهای برقی، وسایل اصلی مانند یخچال، ماشین لباسشویی و ظرفشویی را مستقیماً در قسمتهای دیواره وصل کنید.
همه محل های خروجی ، حمام ، آشپزخانه ، گاراژ و زیرزمین باید با قطع کننده های مدار خطای زمین (GFCI) محافظت شوند ، که مدارهای الکتریکی را در هنگام تبدیل شدن به شوک قطع می کنند.
در زمان اوج مصرف برق ، به خصوص با وسایل تولید گرما مانند توسترها و بخاری های برقی ، همزمان استفاده نکنید. در هر زمان فقط یکی از آن ها را به یک پریز برق وصل کنید. در صورت مشاهده مشکلات الکتریکی بالقوه، مانند خرابی مکرر فیوزها، تغییر رنگ تجهیزات، گرم شدن یا جرقه زنی، یا بوی از وسایل، بلافاصله با یک برقکار تماس بگیرید.

CausesOfFire 06 1
به همان اندازه که ممکن است عاشق روشن کردن شمع باشید ، این را در نظر بگیرید: بین سالهای 2009 تا 2013 شمع ها مسئولیت 9،300 آتش سوزی در منازل را بر عهده داشتند ، و باعث ایجاد 374 میلیون دلار خسارت در املاک در ایالات متحده 7 در حدود یک سوم این آتش سوزی ها در اتاق خواب شروع شد و نیمی. از آنها فقط به این دلیل بود که چیزی بیش از حد نزدیک شعله باقی مانده بود و گرفتار آتش شده بود

چگونه خطر خود را کاهش دهیم:
همیشه هنگام خروج از اتاق یا رفتن به خواب شمع را خاموش کنید.
هرگز بچه ها را در یک اتاق با یک شمع سوزان تنها نکنید.
شمع ها را حداقل یک پا دور از هر چیزی که قابل اشتعال باشد دور نگه دارید.
استفاده از شمع های بدون شعله و باتری را در نظر بگیرید. حتی می توانید با رایحه هایی از آن تهیه کنید.
هیچ کس فکر نمی کند که آنها قربانی آتش سوزی در منزل شوند ، اما وقتی می فهمید که چگونه به راحتی – و به سرعت – این اتفاق می افتد ، می توانید رفتارهای خود را تغییر دهید تا خانواده شما در امان باشند و در امان بمانند.

آخرین مقالات