لوگو آوند انرژی

روند اصلی در سیستم های اعلام حریق

نوآوری در فن آوری سیستم های اعلام حریق در مقایسه با سایر دستگاه های هوشمند پر تقاضا کند بوده است. تولیدکنندگان جهانی تلاش عمده خود را بر روی تولید محصولات با بازده بالا متمرکز می کنند. در درجه اول محصولاتی که مصرف کنندگان را با روند تغییر سبک زندگی به سرعت متصل می کنند. در حالی که سیستم های اعلام حریق دقیقاً در اوج پیشرفت اجتماعی قرار ندارند، شرکت های نوآور در حال توسعه روش های جدید برای نزدیک شدن به تهدیدات مربوط به آتش سوزی و گاز هستند.

 پیش بینی بازار سیستم اعلام حریق

امروزه طیف گسترده ای از فن آوری های ابتکاری در دسترس جهانیان است که به نجات صدها و هزاران نفر در هر روز کمک می کند و فناوری های پیشگیرانه برای جلوگیری از  وقوع آتش سوزی در خدمت بشر در آمده است. برخی از این فناوری ها شامل آشکارسازهای دود، گرما و شعله هستند که به ارائه هشدار سریع در مورد آتش سوزی کمک می کنند. فن آوری های حوزه اطفای حریق به خاموش کردن آتشی که از قبل شروع شده کمک می کنند. همچنین طیف گسترده ای از سیستم های اسپرینکلر امروزه برای جلوگیری از گسترش آتش سوزی در دسترس است.

برای بهره مندی حداکثر از این فناوری و اطمینان از حداکثر ایمنی ، باید نه تنها فناوری موجود و اجرای آن بلکه مقررات ، سیاست ها و اجرای آن را نیز به طور مداوم مرور کنیم و بهبودهایی را در این زمینه ها ایجاد کنیم.

هوش مصنوعی، سیستم های یکپارچه و مانتورینگ معروف به شهر هوشمند – که نوید انقلابی خلاقانه در سیستم های اعلام حریق را میدهند.- منجر به خلق نوآوری و فناوری ها خواهد شد. در زیر برخی از روندهای اصلی بازار بیان شده است.

روندهای تشخیص هشدار دهنده آتش

در مواردی که بالاترین سطح دقت بسیار اهمیت دارد، تشخیص با استفاده از دتکتورهای مکشی لیزری می تواند راه حل ایده آل برای افزایش ایمنی باشد. سنسورهای Aspiration قادر به شناسایی ذرات میکروسکوپی دود در هوا برای تشخیص دقیق و به موقع هستند. دو نوع فن آوری سنجش نمونه برداری هوا در بازار وجود دارد.

راه حل مبتنی بر تشخیص نقطه ای: سیستم متشکل از ردیاب های محصور با سیستم فن است که نمونه های هوا را برای بررسی تهدید احتمالی مکش می کنند.

محلول مبتنی بر لیزر: محلول فناوری لیزر با کشیدن هوا به داخل محفظه لیزر دود را تشخیص می دهد تا تهدید احتمالی را شناسایی کند. این سریعترین نوع ردیاب است زیرا این سیستم ها برای تشخیص آتش سوزی و فعالیت دود در فضاهای بزرگ و باز ، جایی که طبقه بندی دود وجود دارد ، طراحی شده اند. چالش در استفاده از این فناوری به دلیل عدم آگاهی از مزایای ارائه شده توسط این فناوری ها در بین کاربران نهایی است، اما در آینده نزدیک انتظار می رود تقاضای بسیار بیشتری برای این فناوری ببینیم.

اینترنت اشیا (IoT) در سیستم های ایمنی در برابر آتش

ایمنی در برابر آتش از جمله زمینه های مختلفی است که می تواند به مزایای خارق العاده اینترنت اشیا (IOT) پی برد. اینترنت اشیا (IOT) منجر به هوشمند سازی و اتصال بیشتر جهان شده است. با استفاده از اینترنت اشیا (IoT)، اکنون می توان هشدارهای ایمنی را به سرعت و به طور موثر برای صدها نفر ارسال کرد. چندین شرکت پیشرو در زمینه ایمنی در برابر آتش، آشکارسازهای آتش با قابلیت IoT را راه اندازی کرده اند.

ردیاب های متصل فعال IoT

تعدادی از شرکتهای پیشرو در بازار وجود دارند که ردیاب دود متصل شده و ردیاب مونوکسیدکربن را برای مصارف مسکونی ارائه می دهند. این ردیاب های متصل قادر به برقراری ارتباط با ترموستات هستند و در صورت آتش سوزی یا مونوکسیدکربن می توانند کوره را خاموش کنند. با استفاده از برنامه های تلفن همراه می توان به دتکتورها در هر کجا دسترسی پیدا کرد. در صورت زنگ هشدار، دتکتورها زنگ محلی را به صدا در می آورند و همچنین اعلان ها را از طریق تلفن همراه ارسال می کنند.

مقاوم سازی اینترنت اشیا

امروزه فناوری نیز برای افزودن اتصال به ردیاب های موجود در دسترس است. شرکت Kidde  یکی از پیشگامان تولید محصولات ایمنی در برابر آتش، یک مانیتور برای افزودن اتصال به ردیاب های موجود ارائه می دهد. با استفاده از یک مانیتور، کاربران نیازی به تغییر همه ردیاب ها ندارند. مانیتور فرکانس خاص دتکتورهای دود و CO را گوش می دهد و با شنیدن آنها هشدار به برنامه خود ارسال می کند. یک مانیتور می تواند چندین ردیاب روی زمین را پوشش دهد.

گزینه دیگر مقاوم سازی برای کاربران از طریق شرکتی به نام Roost در دسترس است. این شرکت یک باتری 9 ولت ارائه می دهد که شامل یک آنتن Wi-Fi و یک میکروفون است. کاربران می توانند باتری های معمولی خود را با باتری های Roost در ردیاب های قدیمی خود تعویض کنند تا ویژگی های هوشمند را اضافه کنند. هر زمان که صدای آشکارساز به صدا در می آید، باتری می تواند هشدار فشار را ارسال کند. همچنین کاربران می توانند با استفاده از برنامه آن ، در هر زمان ماندگاری باتری باقی مانده را بررسی کنند. انواع مختلف ردیاب های هوشمند و محصولات اتصال از طریق بازیکنان بزرگی مانند First Alert و استارت آپ های جدید مانند Leeo در دسترس است.

سیستم های اطلاع رسانی یکپارچه

 بیشتر صاحبان و مدیران تسهیلات در حال درک مزایای یکپارچه سازی تمام سیستم های ساختمانی مانند سیستم های اطلاع رسانی جمعی و امنیتی هستند. یک سیستم اطلاع رسانی انبوه (MNS) به عنوان بستری برای ارسال پیام به یک گروه کوچک یا بزرگ از افراد تعریف می شود. به طور سنتی این سیستم ها پیام های یک طرفه را از طریق ایمیل، پیام متنی یا مکانیسم های تماس های اضطراری ارائه می دادند.

پیشرفت های فناوری در زمینه سیستم هشدار دهنده مرکزی

در یک سیستم هشدار مرکزی، تمام دتکتور ها به یک پنل کنترل کننده مرکزی متصل می شوند و سیگنال را مستقیماً به این کنترل کننده ارسال می شوند. کنترل کننده به طور فعال چندین فضا را کنترل می کند و هنگامی که ورودی زنگ هشدار را از دتکتورها دریافت می کند، دستگاه های اعلان مانند آژیر، فلاشر و بلندگوها را فعال می کند تا به سرنشینان هشدار دهد. در حال حاضر، ویژگی های فوق العاده ای جهت ارتباط بهتر بین سیستم ها و هوشمند سازی بیشتر و بیشتری به سیستم های هشدار و تخلیه مرکزی فراهم آورده شده است. اکنون، سیستم های اطلاع رسانی انبوه شامل یک صفحه بندی برای پخش دستورالعمل های صوتی زنده در سراسر ساختمان در موارد اضطراری پیش بینی می شوند. بیشتر اعلان های گروهی و جمعی اکنون در طی روز شامل انواع پیام های اضطراری مانند شرایط جوی نامناسب، هشدارهای امنیتی، هشدارهای و غیره است. پیام های برنامه و هشدارها جهت ایجاد آگاهی سریع و موثر عمل می کند.

با استفاده از تجهیزات جزو دسته ی اینترنت اشیا (IoT) و سایر فن آوری های پیشرفته، می توان در برنامه ریزی های اضطراری نیز پیشرفت هایی ایجاد کرد. داده های حسگر و آشکارساز به همراه سایر داده های نظارتی را می توان با الگوریتم ها و تجزیه و تحلیل ترکیب کرد تا به سرعت در تهیه راهکارهای بهتر اضطراری یا تخلیه کمک کند. تجزیه و تحلیل می تواند عوامل مختلفی از جمله تعداد افراد در ساختمان، نقشه های ساختمان، محل آتش سوزی، میزان گسترش آتش سوزی و جهت آتش سوزی را در نظر بگیرد تا برنامه های تخلیه بهتری ارائه شود. برنامه ریزی های تخلیه مبتنی بر تجزیه و تحلیل می توانند از ازدحام جمعیت جلوگیری کنند و با هدایت جمعیت در قسمت های مختلف ساختمان در بهترین مسیر برای اطمینان از تخلیه سریع و موثر کمک می کنند.

تشخیص چندگانه سنسورها

در سال های اخیر یک تغییر جهت عمده در صنعت به سمت فن آوری چند معیاره اتفاق افتاده است. بسیاری از شرکت ها در حال حاضر اقدام به تولید محصولات نوآورانه که توانایی تشخیص نه تنها دود بلکه گرما و تشخیص نور مادون قرمز از شعله های آتش و کشف هم زمان گاز مونوکسید کربن کرده اند. این سنسورها نه تنها در هزینه و زمان صرفه جویی می کنند بلکه زمان نصب چندین سنسور را نیز کاهش می دهند. به علاوه  به از بین بردن هشدارهای مزاحم نیز کمک می کنند، زیرا قبل از ایجاد زنگ هشدار ، بیش از یک معیار باید کشف گردد.

فن آوری های بی سیم

فن آوری های بی سیم

فن آوری بی سیم به طور گسترده ای در صنعت امنیتی در حال گسترش می باشد. به تبع آن سیستم های اعلام حریق نیز از این قائده مستثنی نبوده و امروزه دتکتورهای بی سیم دود از طراحی های بهینه و ساده تری برخوردار هستند که می توانند از نظر کارایی و زیبایی از جذابیت بیشتری برخوردار باشند. اما مهمترین مورد در این میان روند عدم نیاز به کابل کشی و ایجاد زیر ساخت های مورد نیاز در فضاهای دشوار مانند فضاهای در حال بهره برداری و بناهای تاریخی و موزه ها است. همین مساله سبب شده سیستم های اعلام حریق بی سیم به گزینه ای مقرون به صرفه تر و عملی تر تبدیل شوند و این امر منجر به افزایش تقاضا برای سیستم های اعلام حریق بی سیم می شود.

سیستم های هشدار صوتی

سیستم هایی که هشدارها را با پیام های از پیش ضبط شده اعلام می کنند، همچنان مورد توجه قرار می دارند و هیچ نشانه ای از کندی در آینده نزدیک وجود نخواهد داشت. سیستم هشدارهای صوتی امکان ارائه دستورالعمل های خاص و اقدامات ایمنی برای تخلیه ساختمان را فراهم می کند. این سیستم نه تنها برای حوادث آتش سوزی بلکه سایر موارد اضطراری مانند نشت مواد شیمیایی خطرناک، اتفاقات غیر مترقبه و آب و هوای بد نیز موثر است. علاوه بر این، این سیستم ها به مدیران ساختمان این امکان را می دهند تا از طریق سیستم هشدار صوتی صحبت کنند تا دستورالعمل های اساسی برای تخلیه ساختمان را ارائه دهند، مطالعات نشان داده است که مردم نسبت به آژیرهای ساده و صدای ضبط شده نسبت به دستورالعمل های صوتی واکنش بیشتری نشان می دهند.

ریسک های ناشی از کنترل راه دور را محدود کنید!

سیستم های اعلام حریق مدرن را می توان برای ارائه هشدار در محل و همچنین در یک ایستگاه کنترل از راه دور تنظیم کرد. سیستم اعلام حریقی که دارای ایستگاه های مرکزی کنترل از راه دور هستند، باید تمام استانداردها و مقررات حاکم را داشته باشد. اگرچه ویژگی نظارت از راه دور به هزینه سیستم و همچنین هزینه های نگهداری و بهره برداری می افزاید ولی مزایای این ویژگی ها بسیار زیاد و قابل توجه است. مدیران تاسیسات می توانند چندین تاسیسات را به یک ایستگاه نظارت مرکزی متصل کرده و از نظارت بهتر بر سیستم های هشدار، نگهداری سوابق و گزارش ها و برنامه ریزی های آزمایشی و فعالیت های نگهداری اطمینان حاصل کنند.

آخرین مقالات