لوگو آوند انرژی

پوشش مقاوم در برابر حریق مناسب چه سازه هایی است؟

معرفی پوشش های مقاوم در برابر حریق

لزوم محافظت اسکلت ساختمان و سازه با پوشش مقاوم در برابر حریق بعنوان مهمترین قسمت محافظت غیر عامل، باید مدنظر طراحان و محاسبان سازه قرار گیرد. اجرای پوشش مقاوم در برابر حریق سازه های فلزی از مهمترین و کاربردی‌ ترین روش های محافظت سازه در رشته مهندسی حریق به شمار می آید. در این روش بیشتر ستون‌ها و تیرهای اصلی سازه جهت محافظت قاب های سازه ‌ای در مقابل حریق توسط پوشش مقاوم در برابر حریق پوشش داده می شوند.
سازه های فلزی بدون پوشش مقاوم در برابر حریق در برابر حریق بسیار آسیب‌پذیر بوده و نیازمند مقاوم‌ سازی در مقابل حریق مطابق دستورالعمل ISO و BS 476 دارند. فلز آهن بدون پوشش در مدت زمان کمتر از ده دقیقه پس از آتش سوزی به دمای 500 درجه می‌رسد که این دما، نقطه خمش فلز آهن بوده و بدین ترتیب 50 درصد مقاومت خود را از دست می‌دهد. در اکثر پروژه ‌ها همچون نیروگاه به علت بالا بودن خطر حریق و آتش‌سوزی نیاز است تا سازه به خصوص سازه های فلزی توسط پوشش ضد حریق نسبت به حریق احتمالی مقاوم سازی شود.

 

جهت محاسبه ضخامت پوشش مقاوم در برابر حریق سازه های فلزی روی ساختمان نیاز به نقشه سازه است تا حداقل اطلاعات زیر بدست آید.
1. ضخامت و نوع سقف عرشه فولادی یا متال دک (Metal Deck)
2. مقطع و سایز تیرهای حمال عرشه فلزی
3. اندازه و مقطع نوع ستونها
4. زمان مقاومت مورد نیاز در برابر حریق ( تا چند ساعت سازه نیاز است تا در برابر آتش محافظت شود(.

منبع:

http://afzir.com/fireproofing/%D9%BE%D9%88%D8%B4%D8%B4-%D8%B6%D8%AF-%D8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%82-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%87-%D9%81%D9%88%D9%84%D8%A7%D8%AF%DB%8C/

آخرین مقالات