لوگو آوند انرژی

نقش هشدار دهنده های آتش در اینترنت اشیا (IOT)

در گذشته نقش اینترنت در زندگی ما چه بود؟ انجام ساده ترین کارها، مانند پیدا کردن زمان حرکت قطار، پیدا کردن بلیط تاتر و سینما و از این قبیل موارد. اکنون به نظر می رسد تقریباً هر آنچه که باید بدانیم در عرض چند ثانیه در دسترس ما قرار دارد. تمام وسایلی که در اختیار ما هستند، از سرگرمی در منزل گرفته تا تمام فعالیت های اجتماعی از جمله تجارت و صنعت به اینترنت وابسته است. اینترنت اشیا یا همانطور که بیشتر به آن اشاره می شود IOT در تمام زمینه ها رسوخ کرده است!

در حالی که اینترنت اشیا از نظر تئوری به هر چیزی که به اینترنت متصل باشد اشاره دارد ولی معمولاً بیشتر برای توصیف اشیا و دستگاههایی استفاده می شود که از طریق اینترنت به هم متصل شده و برای هدفی خاص باهم در ارتباط هستند. این هدف می تواند جمع آوری داده ها، تجزیه و تحلیل، یادگیری از آنها و یا کمک به یک کار خاص باشد. این پتانسیل برای بهبود یک محصول یا خدمات، صرفه جویی در وقت و هزینه و حتی کاهش تأثیر آن بر محیط زیست دارد.

fire security system

چه تجهیزاتی جزو اینترنت اشیا محسوب می شوند؟

با این حال، اینترنت اشیا در ابتدای راه است و فقط به این دلیل که یک دستگاه می تواند به اینترنت متصل شود، به این معنی نیست که می تواند با سایر تجهیزات ارتباط برقرار کند. حتی مواردی که تجهیزات می توانند به طور معنی دار به یکدیگر متصل شوند، موارد بالقوه ای از جمله امنیت را فراهم می کنند.

وقتی صحبت از صنعت ایمنی بخصوص اعلام و اطفای حریق در میان است، تجهیزات اینترنت اشیا (IOT) کاربردهای فوق العاده ای از هشدارهای اعلام حریق را ایجاد می نمایند، اما این صنعت رویکردی کاملاً محتاطانه را دنبال می کند.

چه ویژگی هایی از صنعت اینترنت اشیا در حال حاضر در سیستم های هشدار آتش و سیستم های جهت تشخیص آتش قابل بکارگیریست؟

اتصال بی سیم و هشدارهای اعلام حریق بی سیم در بالای لیست نیازمندی های این حوزه قرار دارد، چرا که به دلیل سرعت بالای ارسال هشدارها از طریق اینترت و ایجاد ارتباط بین تجهیزات با وجود فاصله های فیزیکی، میتوان به یک سیستم با عدم اختلال و انعطاف پذیری بالا دست یافت، از این رو این تجهیزات در حفظ دارایی ها و جان افراد محبوبیت زیادی پیدا کرده است. حذف نیاز به سیم کشی برای هر کدام از تجهیزات دارای  آلارم و دستگاه های موجود در سیستم به سرعت نصب و راه اندازی و دریافت پاسخ از سیستم کمک های شایانی کرده است.

مزایای استفاده از اینترنت اشیا

نظارت از راه دور ویژگیست که به سرعت در صنعت ایمنی و آتش نشانی مورد توجه قرار می گیرد. مردم به طور فزاینده ای فکر می کنند که بتوانند دستگاه ها را از دور کنترل کنند. ما همه تبلیغات “زنگ در هوشمند” را دیده ایم که در آن می توانید ببینید چه کسی در تلفن همراه شماست ، حتی اگر در نیمه راه دنیا باشید. هشدارهای آتش اکنون در دسترس هستند که می توانند در دستگاه های تلفن همراه نیز کنترل شوند و می توانند پیام هایی را از طریق زنگ هشدار ، از جمله یک رویداد هشدار دریافت کنند. کدام آشکارساز فعال شده است تا شما از محل احتمالی آتش سوزی مطلع شوید. هشدارهای کم باتری ؛ پایان عمر / تاریخ تعویض و غیره. به طور معمول هشدارها برای برقراری ارتباط با Gateway طراحی شده برای پردازش سیگنالها یا مستقیماً از زنگ هشدار به روتر WiFi نیاز دارند. متناوباً هشدارها می توانند گیرنده های گیرنده GSM برای اتصال مستقیم به شبکه های تلفن همراه داشته باشند.

آخرین مقالات