لوگو آوند انرژی

معرفی انواع سیستم های اسپرینکلر

سیستمهای اسپرینکلر به چهار نوع تقسیم می شوند:

1- سیستم لوله تر (Wet Pipe System):

در این نوع سیستم ها آب تحت فشار، داخل لوله موجود است، به محض افزایش حرارت محیط و باز شدن اسپرینکلر، آب تخلیه می گردد. از مزایای این سیستم ها می توان به سرعت بالا و هزینه های پایین نصب اشاره کرد، در اکثر مناطقی که خطر یخ زدگی آب وجود ندارد، سیستم تر اولین انتخاب طراحان است.

2- سیستم لوله خشک (Dry Pipe System):

در این سیستم ها از هوای فشرده درون لوله ها استفاده می گردد و با فعال شدن اسپرینکلر، هوای فشرده تخلیه و افت فشار درون لوله باعث باز شدن شیر ، ورود آب به داخل شبکه لوله کشی و در نهایت تخلیه شدن از اسپرینکلر ها می شود. سرعت عمل این سیستم به نسبت سیستم تر کم تر می باشد.

3- سیستم پیش عملگر(Preaction System):

در این سیستم از تجهیزات اعلام حریق بعنوان تجهیزات کمکی و مکمل استفاده می شود، در مکانهایی که احتمال تخریب توسط آب بر روی تجهیزات وجود داشته باشد، از این سیستم استفاده می شود.
سیستم سیلابی (Deluge System):
در این سیستم تمامی اسپرینکلرها باز (Open sprinkler) بوده و فرمان ورود آب به شبکه توسط سیستم اعلام حریق به شیر کنترل ارسال می شود.

انتخاب صحیح سیستم اسپرینکلر، نقش بسزایی در افزایش بازده و کارایی، کاهش هزینه های نصب، راه اندازی، نگهداری و محاسبات هیدرولیکی سیستم خواهد داشت .لذا شناخت فضای کاربری، ابعاد آن و تجهیزات موجود در آن نقش بسزایی در انتخاب یک سیستم مناسب ضروریست.