لوگو آوند انرژی

 11 عنصر اصلی برای داشتن یک سیستم ه ای مدیریت بهداشت و ایمنی موفق

مسئول HSE برعملکرد ایمنی،بهداشت شغلی و محیط زیست و شناسایی خطرات احتمالی ناشی از فعالیت‌ها و پیشگیری از حوادث و تلفات نیروی انسانی نظارت میکند. این تصور اشتباه است که HSE یک حرفه ی درمانیست چرا که درواقع بخشی از مسئولیت کارشناس HSE درمانگریست. در واقع بهداشت حرفه ای و HSE به کاهش درمانهای تخصصی و شغلی به نفع کارفرمایان عمل می پردازد.

موفق ترین سیستم های مدیریت بهداشت و ایمنی شغلی دارای 11 عنصر اصلی زیر است:

1. راهی برای کنترل و توزیع اسناد تا به امروز بیابید.

استفاده از Google Drive و حذف مستندات کاغذی در این مسیر بشدت توصیه می شود. هر سیستم HSE به روشی برای توزیع اسناد به روز در افراد مناسب نیاز دارد. ایجاد پروتکل در این زمینه کمک می کند تا کارکنان همیشه به اطلاعات ایمنی فعلی و صحیح دسترسی داشته باشند.

2. تنظیم چک لیست های بازرسی ایمنی

ایجاد چک لیست های بازرسی ایمنی اهداف بسیاری را در بر می گیرد .آنها پایه ای برای کیفیت بازرسی ها ایجاد می کنند، مهم نیست چه کسی آنها را انجام می دهد، می تواند مدت زمان لازم برای انجام بازرسی ها را کاهش داده و داده هایی را در مورد مناطقی از ایمنی که به مرور بهبود می یابند یا کاهش می یابد فراهم کند.

3. ارزیابی ریسک

ارزیابی ریسک یک عملکرد ضروری از یک OHSMS موفق برای کمک به شما در محافظت از کارکنان در برابر آسیب های احتمالی به تجارت شما در برابر جریمه ها و دعاوی احتمالی است. پس از مشخص کردن خطرات احتمالی برای کارگران، می توانید زمینه های عدم رعایت ایمنی را تعیین کرده و راهکارهایی را ابداع و پیاده سازی کنید. از جمله این در سیستم های HSE و به طور مرتب به روزرسانی اسناد توزیع شده خود در مورد خطرات خطرناک شناخته شده یا احتمالی، می تواند صدمات و خطر را تا حد زیادی کاهش دهد.

4- طرح واکنش اضطراری

اگرچه ما امیدواریم که شما هرگز نیازی به استفاده از یک برنامه پاسخگویی اضطراری نباشید، همیشه بهتر است که یک برنامه را در جای خود قرار دهید تا در هنگام اضطراری درگیر شوید. OSHA به برنامه های واکنش اضطراری نیاز دارد که شامل نحوه گزارش اضطراری، مراحل تخلیه و نقاط مونتاژ، رویه هایی برای خاموش کردن عملیات پروژه، نجات و وظایف پزشکی برای هر کارگر اختصاص داده شده برای انجام آنها و تماس با اطلاعات با افراد بیشتر است. علاوه بر این، برنامه های واکنش اضطراری می توانند شامل اطلاعاتی در مورد بیمارستانها و خدمات پزشکی محلی و روشهای تخلیه پزشکی باشند.

5- برنامه آموزش و سیستم اسناد رسمی

برنامه های آموزش ایمنی کارکنان می تواند شامل آتش سوزی، گردباد و زلزله، شبیه سازی تصادفات، کمک های اولیه و حتی برنامه های بهداشتی و درمانی باشد. این پروتکل های اصلی آموزش ایمنی می توانند جان خود را در صورت بروز شرایط اضطراری نجات دهند و از خطرات ایمنی بیشتر جلوگیری کنند. انواع دیگر آموزش شامل استفاده صحیح از PPE، ایمنی لیفتراک و مدیریت پسماندهای خطرناک است. اگرچه OSHA به انواع آموزش نیاز جهت مستند سازی ندارد، ولی بهترین روش برای حفظ اسناد است. این یادداشت ها می تواند در هنگام برنامه ریزی آموزش های آینده مفید باشد.

6. سیاست داخلی و برنامه

ممیزی های بهداشتی و ایمنی یکی دیگر از راه های عالی برای اطمینان از رعایت قوانین ایمنی و همچنین شناسایی نقاط قوت و ضعف در سیستم مدیریت HSE شما هستند. چه حسابرس داخلی و چه خارجی می تواند ممیزی را انجام دهد و مهم نیست در چه مسیری را انتخاب کنید، ممیزی ها باید بطور منظم انجام شود. از مستندات حسابرسی ها می توان برای مقایسه پیشرفت ها و مسائل مربوط به سال به سال، شناسایی روندها، ریسک شناسایی و ایجاد ابتکارات جدید ایمنی بر اساس داده های حسابرسی استفاده کرد.

7- لیست قوانین و مقررات بهداشت و سلامت و ایمنی در رابطه با قوانین

OSHA بسیاری از کارفرمایان را ملزم می کند که پوستر ایمنی و بهداشت شغلی خود را در منطقه ای آشکار نشان دهند که کارمندان می توانند آن را ببینند. این پوستر طبق قانون ایمنی و بهداشت شغلی ، کارگران را از حقوق خود آگاه می کند. اگرچه مورد نیاز نیست ، می توان برای نمایش آگاهی و رعایت کارمندان ، نمایش قانون و مقررات ایمنی و بهداشتی اضافی در همان فضا را نشان داد. این همچنین می تواند به عنوان مکانی عالی برای نمایش اطلاعات مفید سلامت و ایمنی و خطرات و خطرات احتمالی شناخته شده شغلی باشد. ایکس

8. بکارگیری تیم متخصصین HSE

یک تیم بهداشت و ایمنی درجه بالا برای اطمینان از اجرای درست QHSMS شما در محل کار به صورت روزانه مهم است. متخصصان HSE بر پیشگیری از حوادث و صدمات، اجرای دستورالعمل ها و مقررات مناسب و اطمینان از رعایت توجه متمرکز هستند. با انجام ارزیابی های منظم ریسک، ارزیابی موقعیت های کاری ، آموزش کارمندان و مشخص کردن خطرات احتمالی ، پرسنل HSE برای تضمین امنیت و سازگار بودن محل کار شما مهم هستند.

گواهینامه های HSE بسیاری وجود دارد که در صنایع مختلف وجود دارد و به شما این امکان را می دهد تا پرسنلی از HSE را استخدام کنید که مشکلات و مزایای نگرانی های ایمنی شرکت شما را درک می کند. برخی از گواهینامه های اساسی HSE موجود عبارتند از:

گواهینامه ایمنی و بهداشت پیشرفته NSC
گواهینامه عمومی بین المللی NEBOSH (IGC)
گواهینامه ملی NEBOSH
گواهینامه ساخت و ساز NEBOSH
گواهی نفت و گاز NEBOSH
IOSH مدیریت ایمن گواهینامه
صدور گواهینامه حسابرسان سرب و ایمنی حرفه ای OHSAS 18001 / ISO 45001.
گواهینامه پزشک ایمنی (CSP)
گواهی مدیر ایمنی و بهداشت (CSHM) و غیره
همچنین گواهینامه های تکمیلی HSE وجود دارد که متخصصان بهداشت و ایمنی می توانند برای تخصص در صنعت و نیازهای شما از جمله ایمنی نردبان، آگاهی از گواهینامه های PPE ، کمک های اولیه، ایمنی در برابر آتش، ایمنی برقی و موارد دیگر استفاده کنند.

اگرچه سلامتی و ایمنی زمینه ای در حال رشد است، اما یافتن متخصصان مناسب برای OHSMS شما هنوز هم می تواند دشوار باشد، به خصوص اگر شما نیاز دارید که سریع آنها را استخدام کنید. با بیش از 10 سال تجربه در زمینه ارائه خدمات پزشکی حرفه ای برای پروژه های صنعتی و بیش از شش سال متخصصین ایمنی در کارمندان، ما می توانیم در ایجاد تیم رویایی ایمنی به شما کمک کنیم.

9. روش های اندازه گیری قابل اندازه گیری

هر مشاغل برای بهبود خط مشی خود به معیارهای عملکرد متکی است و بخش HSE نیز از این قاعده مستثنی نیست. این معیارها به شناسایی مناطقی که نیاز به پیشرفت دارند و همچنین روند با گذشت زمان کمک می کند. شاخص های کلیدی عملکرد برای سلامتی ، ایمنی و محیط زیست شامل موارد زیر است:

نرخ زمان گمشده (LTR)
نرخ تصادفات کل (TAR)
میزان شدت تصادفات (ASR)
میزان ضایعات قابل ضبط (TRIR)
نرخ تغییر تجربه (EMR)
روزهای کاری از آخرین حادثه

10. استراتژی جلسات و ملاقات های منظم

ایجاد یک برنامه ملاقات مداوم برای کارکنان بهداشت، ایمنی و محیط زیست برای مرور استراتژی های فعلی HSE و اجرای موفقیت آمیز ابتکارات جدید برای OHSMS شما مهم است. علاوه بر این، ایجاد یک برنامه ارتباطی روشن باعث ایجاد همکاری و کاهش سردرگمی در مواقع اضطراری می شود. برنامه های جلسات کارمندان HSE را بصورت هفتگی یا دو هفته ای برنامه ریزی کنید و حتماً یک رئیس جلسه را اختصاص دهید و دستور کار را برای اطمینان از جلسات کارآمد و کارآمد آماده کنید. ایجاد برگه تماس با کلیه پرسنل HSE ، گروهی از طریق ایمیل یا ابزار ارتباطات داخلی شما و همچنین یک برنامه کاری که به راحتی در دسترس باشد، ارتباط شفاف بین تیم را ترغیب می کند.

11. بررسی منظم مدیریت

برای تأیید این که اهداف فعلی در حال برآورده شدن هستند و ابتکارات جدید در حال اجراست و به طور مرتب تمرین می شود، باید هر سیستم مدیریت HSE بررسی شود. بررسی سیستم مدیریتی و تیم شما توسط رهبری ارشد باید بطور منظم انجام شود. این باعث می شود کارکنان و سیستم پاسخگو باشند و فرصتی برای بحث بین پرسنل ایمنی و مدیریت عالی برای یافتن زمینه های پیشرفت و طوفان مغزی ایده های جدید فراهم می آورد.

هدف از یک سیستم مدیریت بهداشت و ایمنی شغلی دو برابر است. اول، همه ما به دنبال جلوگیری از بیماری و صدمات هستیم و این امر به نوعی سیستماتیک شدن و ادغام شیوه های مدیریت عمومی با سلامت و ایمنی نیاز دارد. دوم، هنگامی که بیماری یا آسیب دیدگی رخ می دهد، برای اطمینان از مناسب بودن و منظم بودن پاسخ، به یک برنامه تکمیل شده و تکرار شده نیاز دارید. این امر به شما امکان می دهد تا صدمات و بیماری ها را به طور مؤثر کنترل کنید، خطر بروز ضبط های غیر ضروری و دعاوی احتمالی را کاهش می دهید. شما باید از این سیستم ها پشتیبانی کنید زیرا شما به آنهایی که مسئولیت آنها را بر عهده دارید، عمیقاً اهمیت می دهید، اما یک عامل شفاف اقتصادی نیز در این زمینه وجود دارد: مدیریت ضعیف بهداشت و ایمنی به طور مستقیم بر خط اصلی در هر سازمان تأثیر می گذارد. از هزینه نجات گرفته تا افت روحیه کارکنان، سوء مدیریت مدیریت سلامت و ایمنی بسیار گران است.

ما شما را تشویق می کنیم تا با جمع آوری تیم خود از چک لیست بالا استفاده کنید و بررسی کنید که آیا هریک از این مراحل انجام شده است یا خیر. اگر اینگونه نباشد، طرحی را ایجاد کنید تا آنها را عملی کنید.

اگر می خواهید در مورد چگونگی خدمات کارکنان بهداشت و ایمنی شغلی ما در دستیابی به اهداف OHSMS به شما کمک کنند، بیشتر بیاموزید، لطفا امروز با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات