لوگو آوند انرژی
سیستم های اطفای آبی اسپرینکلر

سیستم های اطفای آبی اسپرینکلر

سیستم های اطفای آبی اسپرینکلر بخش مهمی از اقدامات حفاظت در برابر آتش سوزی هستند. سیستم های اطفای حریق آبی اسپرینکلر می تواند از خسارت اموال جلوگیری کرده و خطر آسیب دیدگی کارکنان، مشتریان یا مستاجران را کاهش دهد. اما سیستم های اطفای آبی اسپرینکلر دقیقا چگونه کار می کند؟ درک نحوه کار سیستم های اسپرینکلر می تواند به شما در تعیین نوع مناسب سیستم کمک نماید.

نحوه کشف حریق در سیستم های اطفای آبی اسپرینکلر

یک تصور غلط رایج وجود دارد اسپرینکلرها توسط دود فعال می شوند. سیستم های اطفای آبی اسپرینکلر دارای نازل های آبپاش استراتژیک با حباب های شیشه ای حاوی مایع مبتنی بر گلیسیرین هستند. سیستم های اطفای آبی اسپرینکلر با افزایش دما آتش را تشخیص می دهند. با افزایش درجه حرارت در سری اسپرینکلر بین 135 تا 165 درجه فارنهایت، مایع درون حباب شیشه ای منبسط شده و می شکند و بدین ترتیب نازل ها را فعال می کند. در این اجزای شیشه رنگ های مختلفی از مایع وجود دارد که هر یک نشان دهنده آستانه متفاوت گرما برای شکستن شیشه است.

فعال سازی سیستم های اطفای آبی اسپرینکلر

بسته به نوع سیستم اطفای آبی اسپرینکلر، روش فعال سازی آبپاش ها می تواند متفاوت باشد. پس از شکستن حباب شیشه ای، آب آزاد می شود. با این وجود نحوه ذخیره و ارسال آب از طریق لوله ها به نوع سیستم اسپرینکلر بستگی دارد. سیستم های اطفای آبی تر، آب را در لوله ها ذخیره می کنند و در هنگام شکست حباب بلافاصله آب را در محیط رها می کنند. سیستم های لوله های خشک، آب را در پشت دریچه ای که باید قبل از ریختن آب آزاد شود، ذخیره می نماید. در این حالت نازل های آبپاش قبل از عمل مانند سیستم لوله ای خشک است به جز اینکه شیر توسط یک وسیله الکترونیکی کنترل می شود.

سیستم های اطفای آبی خشک

لوله های مرطوب، لوله خشک و نازل های قبل از عمل همه از هوای تحت فشار استفاده می کنند. در نازل های لوله مرطوب، فشار موجود در لوله ها تضمین می کند که آب سریع تحویل شود. در سیستم های آبپاش لوله خشک و قبل از عمل از هوای تحت فشار برای پر کردن لوله ها به جای آب پر کردن لوله ها استفاده می شود. هنگامی به دلیل شناسایی آتش سوزی، هوا آزاد شد، آب از طریق لوله ها جریان می یابد.

تعمیر و نگهداری سیستم ، سیستم تست و بازرسی سیستم اطفای آبی اسپرینکلر

سیستم های اطفای آبی اسپرینکلر آتش نشانی باید مطابق NFPA 25 مورد بازرسی و آزمایش قرار گیرند. بصورت هفتگی یا ماهانه، سنجه ها باید مورد بازرسی قرار گیرند. هر سه ماه یکبار، دستگاه های هشدار دهنده و شیرهای کنترل باید مورد بازرسی قرار گیرند. لوله ها، اتصالات و علایم باید سالانه بررسی شود. هر پنج سال یکبار بازرسی داخلی لازم است. آزمایش دستگاه های مکانیکی باید به صورت سه ماهه انجام شود. دستگاه های دارای سوئیچ باید هر شش ماه یکبار آزمایش شوند. هر سال، آزمایش و تست کامل باید شامل تجهیزات جریان آب، پمپ آتش نشانی، غلظت ضد یخ و باشد. برای اینکه سیستم های اطفای آبی اسپرینکلر به درستی کار کند این اقدامات ضروریست. پرسنل های بسیار ماهر نیز قادر به تشخیص مشکلات و ترمیم مشکلات سیستم های اطفای آبی اسپرینکلر هستند. این افراد واجد شرایط سیستم اطفای حریق را بدون ایجاد مزاحمت در حرفه یا شغل شما بررسی خواهند کرد.

آخرین مقالات