لوگو آوند انرژی

راهنمای خرید سیستم اعلام حریق مناسب در بیمارستان ها

بیمارستان ها، مراکز بهداشتی و خانه های سالمندان از ساختمان های مهم جامعه بشمار می آیند. بنابراین، ضروریست در مقابل هرگونه آسیب و فاجعه به درستی محافظت گردند. با توجه به نوع ساختمان و ابعاد سازه، نصب سیستم های اعلام حریق برای مراکز درمانی در برخی موارد مشکل ساز است. با توجه به اینکه توقف فعالیت این گونه ساختمان ها تقریبا میسر نبوده، نصب یک سیستم اعلام حریق و تجهیزات محافظت در برابر حریق در آنها به یک چالش تبدیل شده است.

 

چالش های موجود در فضاهای درمانی و بیمارستان ها

گذشته از اندازه و ابعاد، این نوع مراکز معمولاً شامل ساختمانهای متعددی هستند که در یک منطقه عظیم پراکنده اند. مهمتر از آن، اکثر سرنشینان بیمارستان ها قادر به حرکت و راه رفتن به تنهایی نیستند. همچنین، فعالیت های متعددی در هر روز انجام می شود که نمی توان آنها را قطع کرد. حتی اگر موارد اضطراری از قبیل وقوع حریق یا تهدیدات تروریستی وجود داشته باشد.

به همین دلیل، داشتن سیستم های اعلام حریق کارآمد و مؤثر در تشخیص مخاطرات و مشکلات و پاسخ مناسب به موارد اضطراری آتش سوزی از الزامات این فضاهاست. سرعت پاسخگویی نیز اهمیتی فراوان دارد.

مطابق استاندارد NFPA 101

“کلیه مراکز بهداشتی و درمانی باید طراحی، تامین، نگهداری و بهره برداری شوند تا از احتمال بروز آتش سوزی که به تخلیه سرنشینان احتیاج دارد جلوگیری شود. از آنجا که ایمنی سرنشینان مراقبت های بهداشتی به دلیل وابستگی به تخلیه ساختمان نمی تواند به اندازه کافی تضمین شود، باید با تنظیم مناسب امکانات، کارکنان کافی و توسعه مراحل کار و نگهداری، حفاظت از آنها در برابر آتش را فراهم نمایند.”

سیستم های اعلام حریق در بیمارستان ها، مراکز درمانی و کلینیک های جراحی محدود بایستی ملاحظات جدی و مهمی جهت حفاظت از این نوع فضاها را در دستور کار خود داشته باشند.

چه سیستم اعلام حریقی مناسب یک مرکز درمانیست؟

به علت عدم امکان توقف فعالیت در بیمارستان ها و مراکز درمانی، اگر بیمارستان شما در حال بهره برداریست، تنها سیستم اعلام حریق قابل اجرا سیستم اعلام حریق بی سیم می باشد، چرا که به کابل کشی و ایجاد زیر ساخت نیاز نداشته و مانع ادامه فعالیت های درمانی نمی شود.

همچنین سرعت نصب و راه اندازی آن 30 برابر سایر سیستم های اعلام حریق است. عیب یابی و نگهداری آسان تری نسبت به سایر سیستم ها دارد و حفظ پایداری در آن ساده تر از سایر سامانه های اعلام حریق می باشد.

لازم بذکر است دلایل مذکور نه تنها اثبات قابلیت های سیستم اعلام حریق بی سیم برای فضاهای در حال بهره برداریست، بلکه برای ساختمان های نوساز و تجهیز نشده نیز قابل بکار گیری و مناسب می باشد.

منبع :   https://cutt.ly/AfSfzkh