لوگو آوند انرژی

الزامات و نکات اساسی نصب تجهیرات

این سوال که آیا سیستم های اعلام حریق در صورت لزوم کار خواهند کرد به معنای قابلیت اطمینان عملیاتی سیستم است. سرانجام، هدف هر سیستم این است که آتش را زود تشخیص دهد و هشدار دهنده ها نیز به اندازه کافی بلند باشد تا اطمینان حاصل شود که سرنشینان با خیال راحت ساختمان را تخلیه می کنند. بعلاوه، اگر سیستم به ایستگاه نظارت از راه دور متصل باشد با حداقل تاخیر زمانی به آتش نشانی اطلاع دهد.

در انتها، برای رسیدن به این اهداف مهم، باید مطمئن شوید که بسیاری از موارد در زمان نصب در نظر گرفته شده است.

برای داشتن یک سیستم اعلام حریق پایدار از کجا شروع  کنیم؟

  • حتماً یک نسخه از الزامات و ضوابط استانداردی مطابق با کد NFPA 72 و آتش نشانی شهر خود تهیه کنید.
  • الزامات و ضوابط استانداردی را مرور کنید تا بدانید وقتی مسئله ای در مورد طراحی یا نصب پروژه پیش می آید، کجا می توانید نیازهای مختلف نصب و برنامه ریزی را پیدا کنید.
  • مطالعه و بررسی کد شما را از انتخاب های اشتنباه و دردسر در پروژه دور می سازد. این امر به شما کمک می دهد که سیستم اعلام حریق نصب شده بدرستی نصب خواهد شد و به طور قابل اعتمادی کار خواهد کرد. در کد NFPA 72 همچنین راهنمایی می کند که در ساختمان باید چه کارهایی انجام داد یا چه کارهایی نباید انجام نشود.

راهنمای نصب تجهیزات اعلام حریق

دتکتورهای حرارتی

به عنوان مثال هنگام استفاده از آشکارسازهای حرارتی با درجه حرارت ثابت (Fixed) یا نرخ جبران افزایشی(ROR Rate of Rise)، بایستی توجه فرمایید درجه حرارت تشخیصی آشکارساز باید حداقل 20 درجه فارنهایت از حداکثر درجه حرارت حالت عادی در سقف بیشتر در نظر گرفته شود.

در خصوص نصب دتکتورهای حرارتی در سقف ها، تحت تأثیر ارتفاع سقف نقش مهمی ایفا می کند. می توانید بخش (17.6.3.5) از کد NFPA 72 در خصوص سقف های بلند را مرور کنید  و به طور خاص جدول 17.6.3.5.1 را برای کاهش فاصله ردیاب گرما بر اساس ارتفاع سقف مشاهده کنید.

دتکتورهای دود

دتکتورهای دود امروزه بیشتر در سیستم های اعلام حریق ما دیده می شوند و می توانند به دلیل کاربردهای نادرست و نصب نامناسب، مشکلات بیشتری در زمینه هشدارهای کاذب و اشتباه ایجاد کنند، بنابراین در اینجا به چند نکته برجسته از کد مذبور جهت راهنمایی آورده شده است.

در استاندارد NFPA 72 یادآوری می شود که با در نظر گرفتن ویژگی های عملکردی دتکتورها مکانها و مناطقی که جهت نصب دتکتورها، مناسب هستند انتخاب و نصب صورت پذیرد. این امر به شما کمک می کند تا پس از اتمام نصب، از هشدارهای مزاحم یا ناخواسته جلوگیری کنید.

در بخش 17.7.1.8 استاندارد، نکات مورد نیاز جهت نصب دتکتورهای دود آمده است. تنها به طور خاص برای شرایط محیطی زیر استثناهایی وجود دارد:

(1) دما زیر 32 درجه فارنهایت (0 درجه سانتیگراد)

(2) دمای بالاتر از 100 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد)

(3) رطوبت نسبی بالای 93 درصد

(4) سرعت و گردش هوا بیشتر از 300 فوت در دقیقه (1.5 متر در ثانیه)

هنگامی که در حال طراحی یا نصب سیستم اعلام حریق هستید، باید فضاها را برای منابع احتمالی دود، رطوبت، گرد و غبار یا بخارات و تأثیرات الکتریکی یا مکانیکی ارزیابی کنید تا هشدارهای کاذب را به حداقل برسانید.

در آشکارسازهای دود از نوع نقطه ای، نصب دتکتور در سقف های بلند مشکلات متفاوتی در بر دارد. هرچه سقف بالاتر باشد ، احتمال تشخیص آن کمتر خواهد بود.

همانطور که در ضمیمه A 17.7.1.10 NFPA 72-2016 آمده است ، “وجود لایه های مختلف و گردش هوا در یک اتاق می تواند مانع رسیدن دود حاوی ذرات دود یا محصولات احتراق گاز به آشکارسازهای دود نصب شده روی سقف یا ردیاب های گاز آتش سوزی شود.

هیچ جدولی برای تنظیم فاصله دتکتورهای دودی از نوع نقطه ای جهت نصب در سقف های بلند وجود ندارد. این موضوع در خصوص دتکتورهای حرارتی نیز صادق است. همچنین، هرگز از جدول 17.6.3.5.1 برای قرار دادن آشکارساز دود از نوع نقطه ای در سقف های بلند استفاده نکنید. پیشنهاد ما اینست در سقف های بلند از دتکتورهای نقطه ای استفاده نگردد. و به دنبال نسل جدید تر آشکارسازها همچون دتکتورهای مکشی لیزری بروید. همیشه به یاد داشته باشید که هدف از طراحی در تشخیص آتش سوزی در یک فضای بزرگ با سقف بلند بسیار دشوارتر است. آشکارسازهای دود از نوع نمونه برداری هوا در سطوح مختلف بسیار مناسبترند، اما این گزینه گران تر است.

آخرین مقالات