لوگو آوند انرژی
اسپرینکلر آتش (Fire sprinkler) :

اسپرینکلر آتش (Fire sprinkler) :

یکی از اجزای سیستم های اطفای حریق اتوماتیک محسوب می گردد. اسپرینکلر زمانی که اثری از آتش‌سوزی را تشخیص دهد، مانند وقتی که دما از میزان مشخصی فراتر رود، آب را تخلیه می‌کند. عملکرد اسپرينكلر به این صورت است که پاشنده‌ها داراي حباب شيشه‌اي شامل مايع حساس به حرارت هستند. كه در مواجه با آتش به صورت مستقل شكسته شده و باعث پاشيده شدن آب روي آتش و كنترل آن مي‌شوند.

کاربرد اسپرینکلر آتش در جهان :

اسپرینکلر آتش‌نشانی به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود و در هر سال در سراسر جهان بیش از ۴۰ میلیون از این قطعه نصب می‌گردد. در ساختمان‌هایی که توسط اسپرینکلر آتش حفاظت شده و دارای طراحی و نگهداری استاندارد باشد، بیش از ۹۹ درصد از آتش‌سوزی‌ها به تنهایی توسط اسپرینکلر کنترل می‌شود.

آمار ها نشان می دهد اسپرینکلر نقش بسیار مؤثر در مهار حریق ها داشته است. نکته جالب تر این است که در انگلستان تا کنون هیچ‌یک از ساختمان‌های مجهیز به سیستم اطفا حریق اسپرینکلر دچار خسارت‌های سنگین و مرگ ناشی از حریق نشده‌اند.
استفاده از اسپرینکلرها در شبکه‌های اطفای حریق اتوماتیک آبی به همراه تجهیزاتی همچون لوله کشی، شیرآلات و اتصالات جهت حفاظت از جان افراد، اموال آنها و همچنین جلوگیری از آسیب به سازه و فروریختن ساختمان‌ها به کار می‌روند. وظيفه سيستم‌های اسپرينكلر كنترل و جلوگيري از گسترش حريق در مراحل اوليه شكل‌گيري تا رسيدن نيروهاي عمليات آتش نشاني است.

انواع سیستم های اسپرینکلر :

1- سیستم لوله تر (Wet Pipe System):

در این نوع سیستم ها آب تحت فشار، داخل لوله موجود است، به محض افزایش حرارت محیط و باز شدن اسپرینکلر، آب تخلیه می گردد. از مزایای این سیستم ها می توان به سرعت بالا و هزینه های پایین نصب اشاره کرد، در اکثر مناطقی که خطر یخ زدگی آب وجود ندارد، سیستم تر اولین انتخاب طراحان است.

2- سیستم لوله خشک (Dry Pipe System):

در این سیستم ها از هوای فشرده درون لوله ها استفاده می گردد و با فعال شدن اسپرینکلر، هوای فشرده تخلیه و افت فشار درون لوله باعث باز شدن شیر ، ورود آب به داخل شبکه لوله کشی و در نهایت تخلیه شدن از اسپرینکلر ها می شود. سرعت عمل این سیستم به نسبت سیستم تر کم تر می باشد.

3- سیستم پیش عملگر(Preaction System):

در این سیستم از تجهیزات اعلام حریق بعنوان تجهیزات کمکی و مکمل استفاده می شود، در مکانهایی که احتمال تخریب توسط آب بر روی تجهیزات وجود داشته باشد، از این سیستم استفاده می شود.
سیستم سیلابی (Deluge System):
در این سیستم تمامی اسپرینکلرها باز (Open sprinkler) بوده و فرمان ورود آب به شبکه توسط سیستم اعلام حریق به شیر کنترل ارسال می شود.

انتخاب صحیح سیستم اسپرینکلر، نقش بسزایی در افزایش بازده و کارایی، کاهش هزینه های نصب، راه اندازی، نگهداری و محاسبات هیدرولیکی سیستم خواهد داشت .لذا شناخت فضای کاربری، ابعاد آن و تجهیزات موجود در آن نقش بسزایی در انتخاب یک سیستم مناسب ضروریست.

آخرین مقالات