لوگو آوند انرژی

چگونه آتش سوزی های جنگلی رخ می دهد؟

در سطح گسترده ای ، دلایل آتش سوزی جنگل به دلایل زیادی رخ می دهد. دو علت اصلی آتش سوزی جنگل وجود دارد: ناشی از انسان و طبیعت. برای درک اینکه چگونه یک جرقه ساده می تواند به میلیون ها جریب ویرانی منجر شود ، مهم است که ابتدا بدانید که چگونه آتش سوزی شروع می شود و گسترش آن برای چه آسانی است.

آتش سوزی چگونه شروع می شود

برای شروع آتش سوزی به سه ماده نیاز دارد: سوخت ، گرما و اکسیژن. جنگل ها می توانند شامل همه این مؤلفه ها باشند ، که آنها را به سکوی مناسب برای اشتعال آتش سوزی تبدیل می کند. ماده اول ، سوخت ، در جنگل ها همه جا است. جنگل ها مملو از سوخت زیست توده است که می تواند تقریباً بدون زحمت باعث آتش سوزی شود. جنگل های بندر خشک ، چوب های پوسیده ، برگ ها و سایر احتراق های طبیعی. در حقیقت ، کل کف جنگل یک پیشنهاد عظیم سوخت برای شروع آتش سوزی جنگل است. این امر به ویژه در تابستان صادق است که گیاهان مرده کاملاً خشک شده اند و در صورت وجود منبع گرما کافی می توانند به درجه حرارت بالا برسند

این ما را به ماده دوم مورد نیاز برای شروع آتش سوزی ، که منبع گرما است ، می رساند. این همان چیزی است که تعیین می کند آیا مادر طبیعت باعث آتش سوزی جنگل می شود یا انسان. منبع گرما می تواند از دمای بالای خورشید در روزهای طولانی تابستان ناشی شود. اعتصاب رعد و برق همچنین می تواند منبع گرما را برای ایجاد آتش سوزی فراهم کند. متأسفانه ، انسانها نیز با آگاهی یا غفلت از طریق چیزهایی مانند سیگار یا آتش نشانی از منابع گرما تأمین می کنند.

ماده سوم اکسیژن است. درختان اشکال زندگی فتوسنتز می کنند و دائماً اکسیژن تازه ایجاد می کنند. این باعث می شود جنگلی پر از اکسیژن مورد نیاز برای شروع آتش سوزی شود. هنگامی که قابل احتراق مانند چوب یا برگهای گرم شده از خورشید یا منبع گرما دیگر ، می توانند به درجه حرارت بسیار بالا برسند. اگر به دمای خاصی برسند ، شروع به انتشار بخار می کنند. این بخار سپس می تواند به طور طبیعی با اکسیژن موجود در هوا واکنش نشان دهد ، که می تواند باعث شعله ور شدن شعله شود.

سپس این شعله بعنوان منبع گرما برای سایر احتراقهای اطراف عمل می کند. با گرم شدن این منابع سوخت ، آنها نیز می توانند به شعله آتش بپردازند که باعث افزایش احتراق همسایه می شود. بدون کنترل از چپ ، شعله های آتش همچنان از طریق یک فرایند واکنش زنجیره مخرب گسترش خواهند یافت. سرانجام ، منجر به آتش سوزی جنگلی قدرتمند می شود که همه چیز را در مسیر خود از بین می برد ، از جمله هر موجود زنده ای که نمی تواند به موقع از بین برود. به همین دلیل آتش سوزی جنگل می تواند باعث تخلیه اضطراری هزاران تن از ساکنان اطراف شود.

بیشتر آتش سوزی های جنگلی در کجا رخ می دهد؟

آتش سوزی جنگل ها

آتش سوزی جنگل یک نیرو بسیار قدرتمند در سراسر جهان است. بسیاری از مناطق این سیاره مستعد ویرانی آتش سوزی از جمله استرالیا ، آفریقای جنوبی و آمریکای شمالی هستند. به ویژه این مناطق برای شروع آتش سوزی های جنگلی از جمله شرایط آب و هوایی خشک و پوشش گیاهی متراکم ، معیارهای مناسبی دارند.

آتش سوزی جنگل چه چیزهایی برای زندگی زنده می کند؟

آتش سوزی جنگل ها

آتش سوزی جنگل ها بخشی طبیعی و ضروری از اکوسیستم است. حتی جنگل های سالم حاوی درختان مرده و مواد گیاهی پوسیده شده هستند. هنگامی که آتش آنها را به خاکستر تبدیل می کند ، مواد مغذی به جای اینکه اسیری در پوشش گیاهی قدیمی باقی بمانند ، به خاک برگشته اند.

و هنگامی که آتش از زیر بوته خشک می شود ، رشد ضخیم را پاک می کند تا نور خورشید بتواند به کف جنگل برسد و رشد گونه های بومی را ترغیب کند. آتش این گیاهان را از رقابت انجام شده توسط علفهای هرز تهاجمی رهایی می بخشد و بیماری ها یا مضرات حشرات را که احتمالاً باعث ایجاد خسارت در رشد قدیمی می شود ، از بین می برد. گل های وحشی به وفور شروع به شکوفه می کنند.

اکثر درختان جوان و سالم به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند تا بتوانند از آتش سوزی در جنگل جان سالم به در ببرند و به زودی به لطف شعله هایی که سایبان های نازک ممنوع در بالای آن وجود دارد ، رشد نخاعی نیز خواهند داشت. و دانشمندان گزارش دادند كه جنگلهاي با رشد جواني كه در حال برگشت از آتش هستند ، در گياهان و حيوانات گونه هاي متنوع تري دارند. این امر به این دلیل است که بقایای درختان سوخته ، زیستگاههای جذابی را به پرندگان و پستانداران کوچک ارائه می دهند ، و مواد مغذی حاصل از پوشش گیاهی سوخته همچنان به خاک می ریزند تا باعث تولد گیاهان جدید شوند.

در ایستگاه تحقیقاتی Tall Timbers در Tallahassee ، Fla. ، آزمایشی که تقریباً 40 دهه به طول انجامید ، نتایج را بیان کرد. در این مدت زمین مسکونی 23 هکتاری مجاز به آتش زدن نبود. تنوع گیاهی 90 درصد کاهش یافت و یک گونه از پرندگان ، چوب نجاری با جونده قرمز ، کاملاً ناپدید شد برای رونق گرفتن ، این اکوسیستم ، مانند بسیاری دیگر ، به آتش نیاز داشت.

آتش سوزی های جنگلی کنترل شده نیز می توانند از نظر اقتصادی سودمند باشند.

منابع:

https://science.howstuffworks.com/environmental/green-science/how-forest-fire-benefit-living-things-2.htm 

https://richardstreeservice.com/about/resources/prevent-forest-fires.php

آخرین مقالات